A világ GDP-jének több mint felét adhatják

Sikeres nemzeti és regionális politikával 2050-re az ázsiai kontinens adhatja a világ GDP-jének több mint felét – hangzott el az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) kormányzótanácsának Hanoiban pénteken véget ért éves közgyűlésén.

MNO
2011. 05. 06. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A regionális és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, a kormányzati rendszerek modernizálása, a jelenleginél szigorúbb szabályok és előírások, nagyobb átláthatóságot és kiszámíthatóságot biztosító intézmények – ezek az ázsiai kontinens fejlődésének kulcskérdései – hangzott el az ADB kormányzótanácsának éves közgyűlésén. A hatvan ország részvételével megrendezett találkozón hangsúlyozták: a régió hosszú távú versenyképessége azon múlik, az országok mennyire tudják hatékonyan szabályozni erőforrásaik felhasználását, garantálni a kontinens energiaszükségletének kielégítését, továbbfejleszteni az infrastrukturális hálózatot, biztosítani az élelmiszer-ellátást és a vízkészleteket, valamint azon, hogy sikerül-e továbbra is fenntartani a békét és a stabilitást. Ezen célok eléréséhez és a közös problémák – így elsősorban a növekvő infláció és a működőtőke-áramlás kiszámíthatatlanságának – kezeléséhez a kontinens országainak minden eddiginél szorosabb gazdasági együttműködése, a rendelkezésre álló eszközök összehangolása szükséges.

A kihívásokra megfelelő válaszul szolgáló nemzeti és regionális politikákkal az évszázad közepére Ázsia adhatja a világ össz-GDP-jének 51 százalékát (148 ezermilliárd dollár), a 2050-re vezetővé váló hét gazdaság – Kína, India, Indonézia, Japán, Dél-Korea, Malajzia és Thaiföld – pedig a kontinens növekedésének 90 százalékáért felelhet majd. A vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó átlagos jövedelem a fenti országokban a következő negyven év során 45 800 dollárra nőhet, ami 25 százalékkal magasabb az 36 600 dollárra becsült globális átlagnál. A kevésbé optimista forgatókönyv szerint, mely Kína, India, Indonézia és Vietnam gazdasági növekedésének lassulását vetíti előre, a kontinens a világ gazdaságának 32 százalékát adja majd.

A Hanoiban összegyűlt kelet-ázsiai országok devizatartalékaik diverzifikálásáról, készleteik hatékonyabb felhasználásáról is tárgyaltak. A kérdést a gyenge dollár jelentette árfolyamveszteség és Peking a jüan nemzetközivé tételére irányuló törekvése is aktuálissá teszi. A térség három meghatározó gazdasága, Kína, Japán, Korea közös nyilatkozatban közölte, vizsgálja saját valutái használatának lehetőségeit kereskedelmi tranzakciói során.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.