A gyakorlat feltételezései szerint a várost a Richter-skála szerinti hatos erősségű földrengés rázta meg, amelynek következtében 73 családi ház megsérült, közülük 15 épület lakhatatlanná vált – mondta Takács Árpád ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője. A több mint száz emberrel végrehajtott akció során a polgári védelem munkatársai, a tűzoltók, a mentők, a közműszolgáltatók és a civil katasztrófaelhárítók működtek közre a közműhálózat leállításában, a műszaki mentésben, a sérültek egészségügyi ellátásában, a kutyás mentők az eltűntek felkutatásában, végül pedig a műszakiak a lakhatatlanná vált épületek elbontásában.
A gyakorlat során a műszaki mentők most élesben is megmutathatták felkészültségüket, hiszen elbontottak egy, a város által amúgy is bontásra ítélt épületet. A védekezésbe bekapcsolódtak a civil egységekből, például búvárokból, kutyás mentőkből és orvosokból, pszichológusokból álló, tavaly megalakult Körös Mentőcsoport munkatársai is. A csoport úgynevezett intervenciós teamje a dánfoki ifjúsági táborban segített az ideiglenesen fedél nélkül maradt lakosság lelki terheinek enyhítésében, ugyanott a vöröskereszt munkatársai működtek közre a könnyű sérültek ellátásában.
A gyakorlat megkezdése előtt Farkas Zoltán, a Békés Megyei Önkormányzat fideszes elnöke, a megyei védelmi bizottság vezetője hárommillió forintos adományban részesítette a Körös Mentőcsoportot. Mint mondta, a katasztrófavédelem koordinálásával, de civil szakemberekből álló csoport tevékenysége jól kiegészíti a hivatásos állomány munkáját. Hozzátette: a lakosság biztonságának megóvására „békeidőben” kell felkészülni, s a speciális feladatok ellátásában nagy segítséget nyújtanak a katasztrófaelhárító civilek. Farkas Zoltán példaként említette, hogy a mentőcsoport alig néhány nappal a megalakulását követően már részt vett a borsodi árvízi védekezésben, illetve a nyírségi viharkárok elhárításában, valamint télen a belvíz elleni küzdelemben is Békésben.
(MTI)
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
