Egymillió: „ennyi munkáskéz hiányzik a magyar piacról”

A foglalkoztatáspolitika egyik legsúlyosabb problémájának nevezte az illetékes államtitkár, hogy napjainkban a munkanélküliek és az inaktívak táborában csaknem 900 ezer olyan ember van, akiknek semmiféle szakképzettsége nincs.

MNO
2011. 05. 05. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czomba Sándor erről akkor beszélt, amikor csütörtökön Gyulán átadta a megyei önkormányzat fenntartásában működő, gyulai székhelyű Harruckern János Közoktatási Intézményben létesült új, térségi integrációs szakképző központ (tiszk) központi épületét. Az államtitkár nagy kihívásnak nevezte, hogy a kormány tíz éve alatt egymillió új, adózó munkahelyet szeretne létrehozni Magyarországon.

Czomba Sándor szerint „ennyi munkáskéz hiányzik a magyar piacról” annak érdekében, hogy kezelhetővé váljanak azok a problémák, amelyek az elmúlt években előttünk tornyosultak. A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár ezek közé sorolta az oktatást, az egészségügyet és a nyugdíjrendszert is. Úgy fogalmazott: „aki az oktatást most a zászlajára tűzi, az a jövőben is fantáziát lát”.

A kétkezi munka becsülete „vissza fog kerülni a helyére”

Az államtitkár kifejezte meggyőződését, hogy a kétkezi munka becsülete „vissza fog kerülni a helyére”. Ezért a kormány a szakképzési rendszer megújítására készül – mutatott rá. Ma sok példa van arra – mondta –, hogy miközben 4-5-6 évig kell iskolába járni, a végén a bizonyítvány csak elméletileg teszi alkalmassá a munkavégzésre a diákokat. Mi azt szeretnénk, ha a 3-4, illetve 5 év alatt, amelyet az iskolapadban, illetve a gyakorlóhelyeken, munkahelyeken töltenek majd a tanulók, alkalmassá váljanak arra, hogy a munkaerőpiacon minél gyorsabban el tudjanak helyezkedni – szögezte le.

Farkas Zoltán, az intézményt fenntartó Békés Megyei Önkormányzat fideszes elnöke azt hangsúlyozta, hogy a megye szempontjából kulcsfontosságú a szakképzés és a felnőttképzés átalakítása olyan irányba, hogy az oktatási intézményeikből kikerült diákok verseny- és piacképes tudással vértezzék fel magukat. Ezért is járult hozzá az önkormányzat a gyulai projekt megvalósításához, s vállalta a finanszírozáshoz szükséges 10 százalékos önrészt – húzta alá.

Bartók Lászlóné projektmenedzser a 227 millió forintba került oktató- és központi iroda megépítésével kapcsolatban elmondta: a részben új ingatlan földszintjén egy építőipari és egy mezőgazdasági gépszerelő műhely, míg az emeletén a tiszk adminisztratív központja kapott helyet, ahol egy 270 fős előadótermet is kialakítottak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.