Hosjar Zebari a halasztást az arab világ több államának válságával, illetve a lezajlott forradalmi változásokkal indokolja. Formálisan az Öböl menti Együttműködési Tanács javasolta a csúcs elnapolását. „Annak érdekében, hogy biztosíthassuk a bagdadi csúcs sikerét, a tagállamok részvételét is biztosítani kell” – véli az iraki külügyminiszter. Tunéziában és Egyiptomban az év eleji tömegtüntetések rendszerváltáshoz vezettek, ami demokratikus választásokat tesz lehetővé.
Líbiában, amelynek tagságát felfüggesztette a liga, a felkelők harcban állnak Moammer el-Kadhafi vezető csapataival. A szír és a jemeni kormányokat pedig jelentős tiltakozó mozgalmak bénítják meg. Bahrein csak Szaúd-Arábia katonai támogatásával volt képes leverni a polgári tiltakozókat. Az eredetileg május 11-re tervezett csúcs elnapolása már régóta a levegőben lógott. A kairói székhelyű liga a múlt hónapban még határozatlan időre szóló halasztást jelentett be, ám Zebari most nyilvánvalóvá tette, hogy az arab kormány- és államfők az idén nem tartanak csúcstalálkozót.
Az Arab Ligához 21 észak-afrikai és kis-ázsiai állam tartozik, továbbá a Palesztinai Felszabadítási Szervezet. A liga külügyminiszterei elvileg csütörtökön találkoztak volna, hogy döntsenek a szervezet főtitkári posztjáról. A tíz éve főtitkár Amr Músza mandátuma május 15-én jár le, és mivel indul az egyiptomi elnökválasztásokon, már nem akar szóba jönni önmaga utódjaként.
(MTI)
Tényleg letarolják az országot: ezúttal a Balatonon alkotott a f…sófantom
