Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap A karlsruhei ítélet bírálata című cikkében tudósít a szövetségi alkotmánybíróság döntését érő kritikákról. Wolfgang Bosbach (CDU), a Bundestag belügyi bizottságának elnöke a karlsruhei ítéletet problémásnak nevezte. „Nemcsak sok munkát jelent a törvényalkotóknak, az egész jogszabályt át kell dolgozni, hanem hatalmas terhelést jelent a rendőrhatóságnak.” Egyetlen szabadon bocsátott, de veszélyes bűnöző 24 órás felügyelete 20-25 rendőr munkáját igényli – hangsúlyozta Bosbach. „A bíróságokra és szakértőkre is jelentős többletmunka vár” – folytatta a CDU politikusa. A börtönbüntetésüket már letöltött, de továbbra is veszélyesnek tartott bűnözők biztonsági őrizetben tartását az alkotmánybíróság előírása alapján újra kell szabályozni. A karlsruhei bírák döntése a frissen reformált jogszabályt alkotmányellenesnek nyilvánította.
Bernhard Witthaut, a rendőrszakszervezet (GdP) vezetője szerint az alkotmánybíróság előírásai tovább súlyosbítják a személyzeti problémáikat. Az általa ismertetett tanulmányok szerint a bűnözők havi felügyelete közel egymillió euróba kerül. „A német rendőrség terhelhetősége már régen elérte a határait” – folytatta Witthaut. Beate Merk (CSU) bajor igazságügy-miniszter szintén bírálta a karlsruhei ítéletet, mert abban előnyben részesítik az elkövetők szabadságjogait a lakosság védelmével szemben. Merk tekintettel a törvénymódosításra, a tartományok beleszólási igényét hangsúlyozta. A felmerülő költségek döntő többsége a rendőrségi kérdésekben is illetékes tartományoknál fog jelentkezni.
Minisztériumi körök becslése szerint egyedül a megkövetelt újfajta elhelyezésük 5-15 milliós többletköltséggel járna, amit tovább növelne felügyeletük kiadásai. Hahn csütörtökön nem kívánta kommentálni a számokat. Hessenben jelenleg ötven személyt tartanak közbiztonsági őrizetben, köztük két nőt. A bíróság szerdán nyilvánította a frissen elfogadott közbiztonsági őrizetet alkotmányellenesnek. Ezzel azonban a bűnözők nem kerülnek azonnal szabadlábra, a bírák kétéves határidőt szabtak a törvényhozóknak. Addig az erőszakos és szexuális bűnözőket szigorú körülmények között szabad őrizetben tartani.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A liberális berlini napilap Az FDP elveszti tagjait című cikkében tudósít a liberálisok válságának egyik következményéről. Jelenleg az FDP-nek 66 138 tagja van – nyilatkozta Wulf Oehme pártszóvivő csütörtökön Berlinben. 2009 végén 72 116-an voltak, tehát közel hatezerrel többen. 2010 végén még mindig 68 541-en rendelkeztek tagsági könyvvel. Az év eleje óta 2403-an fordítottak hátat a szabad demokratáknak. Oehme hangsúlyozta, jelenleg az FDP a választások előtti évek színvonalán mozog. 2003 és 2008 között a párt az esztendők végén kevesebb taggal rendelkezett, mint most, csak 2002 végén volt a számuk némileg magasabb a jelenleginél. Megmutatkozott, hogy a 2009-es szövetségi választások környékén sok érdeklődő csatlakozott a párthoz, amit azonban ismét elhagytak. Oehme szavai szerint a 2009-es választások után az adományozási kedv is csökkent, bár 2010-ben a tervezett mennyiség közelében maradt. A 2011-es esztendőre még nem lehetséges tendenciákat megállapítani. Mindenesetre az FDP-nek – az elmúlt hónapok gyenge választási szereplései miatt csökkenő állami támogatások miatt – a rendelkezésére álló források további zsugorodásával kell számolnia.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak