Ez a fickó félig kutya

A spanyolországi sajtó leplezetlen elragadtatással ír egy mexikói „fickóról”, aki félig kutya, félig ember – legalábbis az El País találó cikkének címe szerint –, mert a szó szoros értelmében ért a kutyák nyelvén. Éppúgy mint a székely népmesék nem egy hőse. A közelmúltban a madridi sportcsarnokban négyezer kivételesen szerencsés látta és hallotta előadását a kutyák észjárásáról és viselkedéséről, a tévében pedig ugyanakkor több mint kétmillió – minden bizonnyal szintén falkavezér(jelölt) – nézte.

2011. 05. 05. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „csodálatos kutyadoki” az állatok világából ellesett jelnyelve, illetve fegyelmező eszközei hatására a legtöbbször azonnal megjuhászodik a legvadabb véreb is. César Millán nem kis feladatot tűzött ki maga elé, de sikerét elnézve egyáltalán nem lehetetlent. Meg akarja hódítani a spanyol nyelvű országokat, tehát Spanyolországot és Latin-Amerikát is, hogy bebizonyítsa a gazdáknak, ha nem bírnak egy kutyával, akkor nem az állat a hibás, és egyáltalán nem kell ezért elaltatni.

A lenyűgözött résztvevők, nézők készek elhinni neki a sok példaértékű felvétel láttán – a legszerencsésebbek a saját szemükkel láthatták –, hogy, ha a kutya nem úgy viselkedik, ahogy a gazdik szeretnék, akkor bennük van a hiba, nem pedig a négylábúakban.

Millán születése már előrevetítette jelenlegi foglalkozását: amikor 1969. augusztus 27-én este készült a világra jönni, hatalmas hurrikán csapott le a – drogkartelljéről mostanában már rossz hírű – Sinaloa állambeli Mazatlán egyik ranchójára. Elvitte a házuk tetejét, ahol édesanyja vele vajúdott, a születése fölött bábáskodó nagyanyja pedig hamarjában egy tehénbőrbe bugyolálta élete első néhány órájára. Kisgyermekkora óta farmon élt rengeteg állat, főleg kutyák között, akik azonnal befogadták, és elismerték falkavezérüknek. A középiskolában viszont lenézték és kiközösítették, mert osztály- és iskolatársai attól tartottak, hogy valamilyen betegséget vagy bolhát kapnak el tőle. Nem érezték a belőle sugárzó energiát, amelyet a kutyák tökéletesen felfogtak és elismertek.

Ma már „aprópénzre” tudja váltani a gyerekkorában még nagyapjától is szerzett tapasztalatait, mert kivételes tudása és adottsága révén bátran a legbefolyásosabb emberek szemébe mondhatja, hogy azért nem ura a saját kutyájának, mert ő maga nem alkalmas rá, hogy falkavezér legyen.

Hat könyvét ötven nyelvre lefordították, kutyapszichológiai műsorát 105 országban sugározzák. Marc Zuckerberggel, a Facebook alapítójával együtt arra készül, hogy beindítsa az új közösségi hálót, a Dog (Face)bookot. Mellesleg Beast, Zuckerberg kutyája fehér puli. Millán módszere roppant egyszerű: előbb gyakorlás, aztán fegyelem, és csak az utolsó a szeretet a kutyával való bánásmódban. És többek között figyelmeztet mindenkit: az a legfőbb hiba, hogy emberként kezelik a kutyát.

(elpais.com, elmundo.es, abc.es, lavanguardia.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.