„Hogy mi volt az első érzésünk? Az, hogy ezért megérte. Megérte 21 évet dolgozni – csak a magam nevében beszélek – azért a meccsért, amit szombat este levezethetünk” – fogalmazott Magyarország első számú futballbírója az MNO azon kérdésre, mi futott át először az agyán, amikor Pierluigi Collina, az UEFA játékvezetői bizottságának elnöke közölte vele, ő és négy kollégája (Erős Gábor, Ring György, Fábián Mihály és Bognár Tamás) vezetheti a Manchester United–Barcelona BL-döntőt. – Már tíz nappal a meccs előtt eldőlt, hogy mi utazhatunk Londonba, azonban az UEFA-nak van egy szabálya, mely szerint csak két nappal a döntő előtt hozhatják nyilvánosságra a döntést. Mi tehát már korábban megkezdtük a felkészülést – tette hozzá Kassai. Kérdésünkre elmondta, nem igényelt különleges edzésprogramot a finálé, egyszerűen folytatták a megkezdett munkát.
Nyitott könyv volt a két csapat
Miután az Európai Labdarúgó-szövetség szigorú előírásai nem engedélyezik a játékvezetőknek, hogy a mögöttük hagyott mérkőzésről nyilatkozzanak, így mi is félve tettük fel a kérdést: volt-e olyan játékos a döntőben, akivel nem szívesen találkozna újra a pályán? – A Manchester Unitednek korábban már vezettünk mérkőzést, és a Barcelona spanyoljaival is volt szerencsénk találkozni a tavalyi dél-afrikai világbajnokságon, szóval a játékosok zömét már ismertük. A többi labdarúgóból a Sport Televízió jóvoltából sikerült felkészülnünk. A két csapat taktikája nyitott könyv volt előttünk, úgyhogy azt mondhatom, nem volt túl nehéz dolgunk. Nem akadt olyan játékos, akivel meggyűlt volna a bajunk – hangzott a diplomatikus válasz.
Arra a felvetésünkre, volt-e olyan pillanata a meccsnek, amikor kicsúszhatott volna a kezükből az irányítás, Kassai úgy reagált, minden meccsnek van ilyen pillanata, azonban a játékvezetés nem arról szól, hogy a renitens labdarúgókat megjegyzi az ember, hanem hogy az éles szituációban jól kell dönteni.
A 35 éves, tatabányai születésű játékvezető tudta, hogy van esélye a döntőre, hiszen egyfelől a Bayern München–Internazionale nyolcaddöntő óta nem vezetett meccset a BL-ben, másfelől a Németország–Uruguay felkészülési találkozóra sem engedte el az UEFA, ami jelzésértékűnek bizonyult. „Bíztunk benne, és magunkban talán el is képzeltük, milyen lenne kifutni a Wembley gyepére szombat este. Szerencsénk volt, hogy mi utazhattunk – fogalmazott szerényen, majd hozzátette: – A hazai sajtó azért alapvetően sokkal optimistábban ítélte meg az esélyeinket, nem volt ennyire egyértelmű az UEFA döntése.”
Kassai Viktor vezetett már Bajnokok Ligája mérkőzéseket, világbajnoki elődöntőt, sőt ő fújt Pekingben a Nigéria–Argentína olimpiai fináléban is. Ennek ellenére nem szeretett volna rangsorolni az általa vezetett találkozók között, hiszen „minden korszaknak megvannak a maga csúcsmeccsei. Egy futballbíró pályafutása során nem létezik egyetlen mérkőzés mind fölött, ezért a szombati meccsre sem tudom azt mondani, hogy életem ütközetében szerepeltem.”
A Wembleyből Tardosra vezet az út
Ahogy várható volt, Kassai Viktor udvariasan kitért a meccshelyzetekkel kapcsolatos kérdéseink elől, ugyanakkor némiképp furcsállta, hogy Magyarországon azonnal a további csúcsok ostromlását várják el tőle. „Érdekes, hogy a BL-döntőt követően mindenki egyből azt kérdezi, vajon van-e esélyünk az Eb-, esetleg a világbajnoki döntő levezénylésére. Szerintem a Manchester United játékosainak sem kell BL-ezüstéremmel a nyakukban szomorkodniuk, ahogy nekünk sem volt kudarc például, hogy »csak« az elődöntőben működhettünk közre Dél-Afrikában.” A játékvezető elmondta, természetesen „van még feladat”, kollégáival együtt abszolút motiváltan készül tovább... a Tardos–Ács megyei kupadöntőre.
„Egyetlen mérkőzést sem szabad félvállról venni, ahogy a kupadöntőt sem. Természetesen ez egy más közeg lesz, teljesen más hangulat vesz majd körül bennünket, azonban minden meccsre ugyanolyan komolyan készülünk. Hiszen ez is egy feladat, amit teljesíteni kell.”

Még a középiskolát sem fejezte be Azahriah