Műszaki értelmiség nélkül elképzelhetetlen a gazdasági fejlődés

Magyarországnak erős és versenyképes műszaki értelmiségre van szüksége, mert nélkülük elképzelhetetlen a gazdasági fejlődés – mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára csütörtökön Kecskeméten.

MNO
2011. 05. 05. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangsúlyozta: szükséges az államháztartás hiányának a kordában tartása, de az államadósságot csak növekvő gazdasággal lehet csökkenteni, amihez pedig versenyképes gazdaságra van szükség. Az 5. magyar műszaki értelmiség napján, a kecskeméti Katona József Színházban tartott előadásában az államtitkár leszögezte: nem véletlen, hogy a rendezvény Kecskemétre került, mert a város az utóbbi években „a térképre került” a műszaki fejlesztés és az ipari fejlesztés területén is.

Cséfalvay Zoltán szerint Magyarországon szükség van a kutatás-fejlesztés (K+F) támogatásának megerősítésére. Utalt arra, hogy Európa leszakadóban van a kutatás-fejlesztés területén. Az új versenytársak között Indiát, Kínát és Brazíliát említette az államtitkár. Európában évente a GDP 1,9 százalékát költik kutatás-fejlesztésre, míg Japánban ennél a GDP 1,5 százalékával, míg az Amerikai Egyesület Államokban a GDP 0,8 százalékával költenek többet. Magyarország a GDP 1,15 százalékát költi K+F-re, amelyet az évtized végére 1,8 százalékra terveznek emelni. Ha Európa nem akar leszakadni és versenyképes akar maradni, akkor a ráfordításokat erősíteni kell – tette hozzá.

Középpontban a hasznosított tudás

Kroó Norbert akadémikus az ünnepi ülésen elmondott előadásában kiemelte: a XXI. században a hasznosított tudás a jellemzője egyes államok gazdasági erejének, szemben a múlt század ötvenes éveivel, amikor a hadsereg és az acélipar volt a meghatározó. Előadásában kitért arra, hogy a tehetség nem csak genetikai képesség, a tehetségeket fejleszteni lehet, ezért növelni kell az oktatási befektetéseket.

Michelberger Pál akadémikus Tudomány, mesterség, művészet és gazdaság összhangzattana a járműiparban címmel tartott „szubjektív” áttekintést a magyar mérnökök szerepéről az elmúlt 200 év járműiparában.

Megvalósítani a víziót

Frank Klein, a Mercedes-Benz Hungary Manufacturing Kft. ügyvezető igazgatója, a Kecskeméten épülő gyár igazgatója előadásában kiemelte: Kecskemétre egy vízió megvalósítása miatt érkeztek, mert itt fogják a prémium kompakt szegmenst bővíteni és új alapokra helyezni. A Mercedes-Benz ma is élen jár a szegmensben, s a jövőben egy platformra négy modellt terveznek – fűzte hozzá. Frank Klein szilárd meggyőződése, hogy a Mercedes-gyár az egész térségre komoly hatást gyakorol. A sikeres termeléshez egy felkészült projektcsapatra van szükség, amelynek a gerincét a mérnökök adják – tette hozzá.

A délelőtti plenáris ülés végén felhívást fogadtak el a résztvevők. A felhívás szerint „Magyarország jelenlegi gazdasági és társadalmi válságából való felemelkedésének szükségszerű útja társadalmunk kulturális, erkölcsi és szakmai felemelkedésének elősegítése a közjó középpontba állításával, az ember méltóságának, a munka kultúrájának és az egyén és a közösség harmóniájának a helyreállításával”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.