Clarin.com.ar, Lanacion.com.ar, Pagina12.com.ar – Argentína
A dél-amerikai országban működő betegbiztosítóknak már alsóházi törvény tiltja, hogy életkor vagy (krónikus) betegségek miatt elutasítsanak betegeket. A felsőház is már egyetértéséről biztosította a kezdeményezést. A betegbiztosítók azt sem tehetik meg egyoldalúan, hogy egyszerűen felemelik a 65 évesnél idősebbek havi befizetéseit, ha már legalább 10 éve ügyfelek. A biztosítók ezentúl fel sem mondhatják a szerződéseket, ha valaki önhibáján kívül elmarad egy befizetéssel, de már azt is tiltja a törvény, hogy a biztosító indoklás nélkül így tegyen. A döntések a biztosítók heves ellenállásába ütközött, és legalább 4,5 millió ügyfelet érint a 40 milliós országban.
A betegek panaszai alapján állították össze a törvény szövegét, és az államnak például úgy adnak nagyobb beleszólást a betegek érdekében, hogy minden szerződést a minisztériumban kell jóváhagyni aláírás előtt. Az alsóházban nem volt ellenszavazat, az ellenzék viszont inkább tartózkodott. A 190 igen és 29 tartózkodó szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadott törvény hat hónapon belül életbe is lép, mert ennyi időt adtak a cégeknek, hogy alkalmazkodjanak az új szabályokhoz.
Jornaldenegocios.pt, Expresso.clix.pt, Diarioeconomico.com, Jn.pt, Dn.pt, Ionline.pt, Publico.clix.pt, Cmjornal.xl.pt, Agenciafinancieira.iol.pt – Portugália
Most már a portugál sajtó is tudja, hogy a 78 milliárd eurós portugál mentőövből a Nemzetközi Valutaalap adja a többséget, 52 milliárdot. A mentőcsomagot összeállító úgynevezett trojka, vagyis az IMF, az EU és az EKB küldöttsége helyi idő szerint délelőtt számolt be a mentőöv részleteiről, amelynek első részletét mégsem június közepén, hanem már ebben a hónapban folyósítják. A Mister IMF-nek emlegetett dán Poul Thomsen közölte, hogy a kölcsön kamata 3,25 és 4,25 százalék között fog mozogni, azaz 8 milliárd euróba kerül a Nemzetközi Valutaalap segítsége Portugáliának. Az EU küldöttségét képviselő Jürgen Kröger szerint nem volt vita tárgya a szociális támogatások megvonása, de enyhébb döntéseket hozhattak volna, ha korábban kérik a segítségüket.
Hozzátette, hogy jó kiindulópont, de kevés volt a március 23-án elutasított megszorítócsomag (PEC IV), amelybe végül belebukott a szocialista Sócrates-kormány. A trojka küldöttségének mindhárom vezetője úgy fogalmazott, hogy a portugálok sokkal enyhébb programot kaptak, mint a görögök és az írek. A tegnapi elemzőkhöz hasonlóan a portugál bankszövetség (APB) elnöke, António de Sousa is leszögezte, hogy nem fogják kérni a 78 milliárd eurón kívüli 12 milliárdos készenléti hitelt, ők oldják meg gondjaikat. A Jornal de Negócios a bonyolult és száraz közgazdasági-pénzjogi szöveg helyett tíz pontban foglalta össze a lakosok zsebét alaposan megcsapoló intézkedéscsomagot.
Mário Soares, a portugál szocialista párt egyik alapítója ismét korholta párttársát, a már csak ügyvivő José Sócrates kormányát, amiért nem volt hajlandó tudomásul venni a globális válságot. Soares ugyanis ma mutatta be új könyvét A vihar kellős közepén – gondolatok a változó Európáról és Portugáliáról címmel. Az interjúkötetben többek között megemlíti, hogy a politika, a politikusok, illetve a pártok folyamatosan veszítik el hitelüket. Soares burkoltan ismét bírálta párttársát, amiért éppen arról nem tájékoztatta megfelelően a lakosságot, hogy mit és hogyan ért el, és még összefüggő elképzelést sem vázolt fel nekik a kilábalással kapcsolatban.
A spanyolok elismerték, hogy érdeklődnek az IMF utasítására hamarosan megkezdendő privatizálandó négy portugál és már csak kisebb részben állami tulajdon iránt. Az idén négy cég, a TAP, a nemzeti légitársaság, a látványos és botrányos csődbe ment Portugál Üzleti Bank (BPN), az energiavállalat, az EDP és az áramszolgáltató REN kerül sorra. Pénteken viszont mozgósítási kísérlet következik, mert általános sztrájkot tart a mentőövet elutasító számos szakszervezet, a három (szélső)baloldali párt és több foglalkozási ágazat, például az orvosok, a tanárok, de még a bírák is.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit