Nagyratörőek Putyin tervei

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szerint az egy főre jutó orosz GDP-t tíz év alatt a jelenlegi évi több mint 19 ezer dollárról 35 ezer dollár fölé, vagyis közel kétszeresére kell növelni.

MNO
2011. 05. 26. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő az első szociális üzleti fórumon mondott beszédet csütörtökön Moszkvában, és ebben nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenleg pusztán nyersanyagokra támaszkodó gazdaság lehetőségei kimerültek, ami akadályozza, hogy Oroszország a fejlődés új fokára lépjen az emberi tőke fejlesztésében, és biztosítsa a 21. századi szociális normákat. Azt mondta, a költségvetési bevételek közel felét alig 700 vállalat adja – a kőolaj- és gázipari társaságok –, ami hatalmas kockázatot jelent, ezért nem szabad a további stratégiát, fejlődést csak erre építeni. A fel nem dolgozott nyersanyagok exportja ugyanis még a mai magas árak mellett sem képes a növekedés motorjává lenni.

A miniszterelnök kifejtette: Oroszországnak át kell vennie Nyugatról a legjobb gyakorlatot, fel kell használnia a világ legjobb gazdaságainak tapasztalatait. Van mit tanulni, de senkit nem kell vakon követni, és van, amit meg kell szűrni – mondta. Ugyanakkor úgy vélte, az orosz gazdaságot ellenállóbbá kell tenni a külső sokkokkal szemben, meg kell erősíteni az állami szuverenitás gazdasági alapjait, és meg kell teremteni a korszerű ipart, amely Oroszországban és külföldön egyaránt keresett termékeket bocsát ki. Putyin azt mondta, a korszerű munkahelyek számát 10-15 év alatt 25 millióra kell növelni, ezt nem egyszerű, de megvalósítható feladatnak minősítette. A korszerű munkahelyeket a már meglévő ipar modernizálásával és új ipari üzemek létesítésével kell megteremteni, s ehhez az állam, a gazdasági szereplők, az önkormányzatok és az egész társadalom részvétele szükséges – mondta.

Az alaptőkére fordított beruházásoknak a miniszterelnök szerint hamarosan el kell érniük a GDP 25 százalékát. Hangsúlyozta azt is, hogy csökkenteni kell a gazdasági szereplőkre nehezedő szociális adók, ezen belül a tb-járulék mértékét, de hangsúlyozta, hogy ebben nagy megfontoltságra van szükség, mert ki kell zárni az esetleges hibákat. Végül bejelentette: a jövőben a kormányzók munkájának értékelésénél figyelembe veszik mutatóként, hogy az általuk vezetett terület mennyi beruházást tud vonzani, s hogy a jövőben évente összeállítanak egy listát a megyék és területek gazdasági vonzerejéről.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.