Soha ki nem adott Radics Béla-felvételek

Zenetörténeti szempontból is rendkívül érdekes felvételt jelentetett meg vinyl lemezen a Moiras Records: a Radics Béla pályaívét bemutató válogatáson szerepel három olyan rock and roll szám, amelyet a gitárkirály 1973-ben egy közös jammelés alkalmával játszott el az Illés együttes tagjaival és a Mini dobosával.

MNO
2011. 05. 04. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felvétel 38 éven át pihent egy Illés-rajongó, Gittinger Tibor szekrényében. Az Illés Klubosok Baráti Köre Egyesület vezetője a Fővárosi Művelődési Házban (FMH) 1969-tól 1973-ig működött Illés-klub egyik rendezvényén, 1973. április 14-én saját Tesla B-400-as orsós magnójával rögzítette, hogy Radics Béla „örömzenél” Szörényi Leventével és Szabolccsal, Bródy Jánossal, valamint a Mini akkori dobosával, Németh „Nemecsek” Tamással.

A jammelés előzménye, hogy az Illés együttes, Radics akkori csapata, a Taurus, valamint a Mini közös turnén vett részt. „Lemezt készültünk kiadni Radics Béla felvételeiből, amikor Gittinger Tiborral, akit évek óta jól ismerek, egy beszélgetésen szóba került, hogy ezt a korábban soha meg nem jelent felvételt is felhasználhatnánk. A hosszabb teljes változatból kiválasztottunk három klasszikus rock and roll számot, a Little Richard-féle Rip It Upot, Elvis Presley Hound Dogját és Roy Hall Diggin’ That Boogie-ját, és ezek kerültek végül a lemezre” – mondta Kovács László, a Moiras Records vezetője.

Átfogó Radics-kép

A kiadó a negyvenéves jogász, Kovács László lemezgyűjtő hobbijából nőtt ki néhány évvel ezelőtt. A vinylekre és a hatvanas-hetvenes évek elfeledett felvételeire specializálódott label első kiadványa 2006-ban az egykori nagyváradi Metropol Égig érhetne az ének című rocklemeze volt, amelyet a romániai Electrecord 1978-ban ugyan megjelentetett, de csak nagyon kevés példányban.

A Radics-korong a 12. a sorban. Kovács László hangsúlyozta: a felvételek minősége mellett a művészi előadás hallgathatóságára is figyelemmel kell lennie. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy az Illés–Radics jammelés további instrumentális, improvizatív részei kevésbé fogyaszthatóak egy kerek összeállítás számára. Megjegyezte ugyanakkor, hogy egy majdani esetleges dokumentatív jellegű megjelenés számára még ezek is érdekesek lehetnek. „A mostani összeállítással egyrészt egy átfogó Radics-képet akartunk készíteni, másrészt egy olyan kiadványt, amely bárhol a világon megállja a helyét mint archív hard rock vagy rhythm and blues lemez” – fogalmazott Kovács László.

A Dat-Ol’-Boogie-Man-from-Angel-Land című, most megjelent korongra a 13 perces jammelésrészlet mellett Radicsnak a Tűzkerékkel 1977-ben rögzített demójáról négy szám, valamint az Alligátor nevű formációjával 1973 augusztusában felvett, szintén négy dala szerepel még. Ezek többsége – igaz, külön-külön – korábban Radics Béla archív felvételeit tartalmazó, különböző CD-ken már megjelent, a kivételt a Chuck Berry által ismertté tett Guitar Boogie című szám jelenti, amely szintén először szerepel lemezen.

Érdeklődés világszerte

Az elmúlt években a Moiras kiadta a Józsa Erika–Horváth Károly erdélyi folkduó 1978-as lemezét, a hatvanas évek magyar r&b élcsapata, a Liversing két anyagát, a Kex, a Mini, Szabó Gábor, a Hungária, a Scampolo felvételeit, valamint a Búgócsiga nevű, hetvenes években létezett folkcsapat albumát is, valamennyit limitált, 300-330 példányban. A legnépszerűbb a Mini korai számait és a Liversing 1965-ös koncertfelvételét tartalmazó album, ezek gyakorlatilag mind elfogytak.

A lemezek mintegy felét külföldön értékesítik. A kiadó vezetője hangsúlyozta: olyan régi könnyűzenei felvételeket adnak ki, amelyek a maguk idejében kis példányszámban láttak napvilágot, vagy egyáltalán nem jelenhettek meg, és kapcsolódnak a magyar kultúrához. A Moiras a Hungaroton és a Magyar Rádió archívuma, feledésbe merült felvételei mellett magángyűjtők kincseiből is merít. „Ha nem is nagy, de van érdeklődés a világban az ilyen felvételek iránt, a terjesztés külföldre is megoldott az interneten. Az üzleti szempontok mellett az ismeretterjesztés, valamint a dokumentálás a fő célom ezekkel a kiadványokkal” – szögezte le Kovács László.

Radics Béla (1946–1982) a magyar rockzene történetének egyik megkerülhetetlen figurája volt, gitárstílusát Jimi Hendrixéhez hasonlították. Játszott a Sakk-Matt, a Tűzkerék, a Taurus, az Alligátor zenekarban. Életében mindössze egyetlen kislemeze jelent a Taurusszal, az elmúlt években viszont CD-n több archív felvételét is kiadták.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.