Expresso.clix.pt, visaonline.pt – Portugália
A két portugál hetilap a jövő héten vasárnap esedékes előre hozott általános választások kapcsán a Lisszaboni Egyetem társadalomtudományi intézete két politológusának rendezetlen kérdésével foglalkozott, amely döntő fontosságú következményekkel járhat. A nyilvántartások ellenőrzése során 755 580 hamis szavazóról szereztek tudomást, akik vagy nem élnek – több mint százezren vannak –, vagy olyan kivándorlók, akik még nem töröltették magukat a névjegyzékből. Luís Teixeira és José Bourdain szerint nagyon valós a veszély, hogy a fantomszavazók miatt hibás eredmény születik majd. Mindketten tanulmányozták a választói körzetek névjegyzékét – 2007 és 2009 között –, egyeztették a listát a belügyminisztérium és az idegenrendészeti hivatal adataival, sőt ellenőrizték az országos statisztikai hivatal évkönyveit is.
Elpais.com, elmundo.es, abc.es, lavanguardia.es – Spanyolország
Csalódás érte Carme Chacónt, aki a spanyol szocialista kormány védelmi tárcáját vezeti, mert bár „önként” lépett vissza a pártfőtitkári jelöléstől, egyáltalán nem volt esélytelen kollégájával, a belügyminiszter Alfredo Pérez Rubalcabával szemben. Egy szakértő szerint nem tetszett a katalán szocialista Carme Chacónnak, hogy Zapatero a jelek szerint első helyettesének, Rubalcabának akar előnyt adni az utódlásban. Chacón a párt madridi székházában csütörtök délben tartott rövid sajtótájékoztatón jól láthatóan megindultan közölte, a PSOE érdekében lépett vissza, hogy ne szakadjon ketté a helyhatósági és részleges tartományi választásokon elszenvedett súlyos vereség után. Az elemzők szerint nemcsak a párt egysége, hanem a kormány szilárdsága és a kormányfő tekintélye is kockán forgott volna, ha nem lépett volna vissza.
Kedden Patxi López, a baszk szocialisták vezetője és Baszkföld tartományelnöke javaslatot tett a rendkívüli kongresszus összehívására, majd utána az előválasztásra. A kormányfő és egyelőre pártfőtitkár José Luis Rodríguez Zapatero azonban leszögezte, hogy nem lesz kongresszus, helyette csak előválasztást tartanak. Zapatero április másodikán csak hosszas halogatás után jelentette be – az eredményekből ítélve későn –, hogy a PSOE kormányfőjelöltjeként jövőre mégsem indul harmadszor az általános választásokon. Az El Mundo elemzője azonban úgy tudja, hogy Chacón visszalépése azoknak kedvez, akik az előválasztás procedúrája helyett a rendkívüli kongresszuson akarják megválasztani Zapatero utódját. A spanyol kormánypárton belül mindenesetre elkeseredett vita zajlik az utódlás eldöntésének legmegfelelőbb formájáról, hogy elkerüljék a belháborút. Szombaton a párt szövetségi bizottsága, azaz az egyes tartományokban a párt helyi vezetői fogják eldönteni, hogy rendkívüli kongresszus vagy előválasztás dönt az utódlásról. A katalán La Vanguardia valamit segített az olvasóknak, mert megírta, hogy ezen a fórumon azok vannak többségben, akik Rubalcabát akarják főtitkárnak.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből