Valami megmozdult a hazai beruházások területén is

A vártnál kevésbé csökkent a beruházások első negyedéves volumene, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi jelentése szerint 1,1 százalékkal mérséklődött 2010 első negyedévéhez képest, az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan kiigazított volumenindex szerint viszont 1,7 százalékkal emelkedett. Az elemzők 3 százalékos éves visszaesést vártak. Az ipari termelői árak az előző havinál 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak, az egy évvel korábbihoz mérten viszont 4,9 százalékkal emelkedtek.

MNO
2011. 05. 31. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megindult a fordulat a gazdaságban: 1,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági beruházások volumene az előző negyedévhez képest. A KSH közzétett adatai szerint dinamikusan, 38,4 százalékkal bővült a feldolgozóipari beruházások volumene, ami az exportorientált gazdasági növekedés gyorsulásának alapjait teremti meg – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.


Az előző év első negyedévéhez viszonyított 1,1 százalékos csökkenésen belül az építési beruházások 8,0 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, a gép- és berendezésberuházások viszont – főként a feldolgozóiparnak köszönhetően – 4,2 százalékkal nőttek.

A beruházások volumene 2007 vége óta megszakítás nélkül csökken éves összevetésben. Az exportorientált feldolgozóipari beruházások azonban a múlt év második negyedéve óta emelkednek, és a tavalyi negyedik negyedévi 9,4 százalékról az idei első negyedévben 38,4 százalékra gyorsult az éves növekedési ütem.

Tavaly a negyedik negyedévben 7,8 százalékkal csökkent a beruházások volumene 2009 azonos időszakához viszonyítva, 2010-ben a visszaesés 5,5 százalékos volt. Egy évvel korábban, 2010 első negyedévében 6,4 százalékkal estek vissza a beruházások az előző év azonos időszakához képest. A KSH a nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkenést regisztrált. A csökkenő tendencia ellenére néhány ágban növekedés tapasztalható. Az exportorientált feldolgozóipar beruházásai 38,4 százalékkal nőttek, az alágak többségében volumennövekedés mutatható ki. Számottevően emelkedtek a beruházások a gumi-, műanyag, nemfém ásványi termék, a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termék és az élelmiszer, ital, dohány alágakban is.

Az energiaipar beruházásainak jelentős, 39,9 százalékos növekedése erőműépítések, hálózatbővítések, fejlesztések következménye. Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene az előző negyedévekhez hasonlóan kiemelkedően, 54,7 százalékkal bővült a széles körű intézménybővítések, -felújítások eredményeképpen. A humán-egészségügyi, szociális ellátás ág volumene az alacsony bázist követően, uniós forrásból megvalósult projekteknek köszönhetően 21,9 százalékkal nőtt. A pénzügyi, biztosítási tevékenység ág volumene a tavalyi 12,4 százalékos csökkenést követően idén 6,0 százalékkal emelkedett.

Az egyéb szolgáltatás ág 40,3 százalékos növekedésében főként gyógyfürdő-beruházások játszottak szerepet. A földgázkitermelés ágazatban megvalósult nagyberuházás miatt megkétszereződött a bányászat beruházásainak volumene az egy évvel korábbihoz képest. Az egy évvel korábbi 11,4 százalékos növekedés után a szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene az idei első negyedévében 32,3 százalékkal volt alacsonyabb, aminek oka az autópálya-, a vasút, a városi személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak jelentős csökkenése.

A lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 20,1 százalékkal maradt el az előző évhez képest és 2009 közepe óta megszakítás nélkül csökken. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág beruházásai is két éve folyamatosan hanyatlanak, az idén 14,6 százalékkal estek vissza a távközlés alág volumencsökkenésének következtében.

A tavalyi szinthez képest 32,7 százalékkal elmaradtak a beruházások a közigazgatásban, 7,8 százalékkal a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén, ahol az elmúlt két évben sem volt növekedés. Az építőipari beruházások 7,1 százalékkal, a lízinget is tartalmazó adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység nemzetgazdasági ágban is 5,1 százalékkal csökkentek a beruházások.

Egy év alatt közel ötszázalékos drágulás

Az idén áprilisban az ipari termelői árak az előző havinál 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak, az egy évvel korábbihoz mérten viszont 4,9 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Havi összehasonlításban tavaly október óta először csökkentek a termelői árak, az 12 havi növekedés pedig egy éve a legalacsonyabb volt áprilisban.

Áprilisban az ipar belföldi értékesítési árváltozásain belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 1,3 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. A kimutatás szerint 7,4 százalékkal nőttek az árak a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, 0,6-0,6 százalékkal a gumi-, műanyag- és építőanyag, illetve az egyéb feldolgozóipar és javítás területén, valamint rendre 0,3 százalékkal emelkedtek az árak az élelmiszeriparban, a gyógyszergyártásban és a kohászat, fémfeldolgozásban. Csökkentek az árak 2,2 százalékkal a számítógép, elektronikai, optikai termékeknél, 1,5 százalékkal a textil- és bőriparban, 0,4-0,4 százalékkal a gép-, gépiberendezés- és a járműgyártásban, illetve 0,2 százalékkal a fa-, papír- és nyomdaiparban.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai áprilisban az előző havi szinten maradtak. Az előző év azonos időszakával összehasonlítva a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 9,3 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben, 26,6 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, 12,5 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint 10,7 százalékkal a kohászat, fémfeldolgozásban nőttek az árak.

A belföldi értékesítésben jelentős súlyú élelmiszeripar árai 9,6 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. 2010. áprilishoz viszonyítva alacsonyabbak lettek az árak 4,6 százalékkal a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, 3,6 százalékkal a járműgyártásban, valamint 1,2 százalékkal a textil- és bőriparban. A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,4 és 5,7 százalék között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 2,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2011. áprilisban az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 1,7 százalékos árnövekedést, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,2 százalékkal magasabb árakat mért a KSH. A beruházási javakat gyártó ágazatok árai 0,4 százalékkal alacsonyabbak, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoké 0,2 százalékkal magasabbak lettek. 2010 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 7,8, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,0 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 4,4 százalékkal magasabb árakat mért a KSH.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.