Átadtuk a „borstafétát”

A Kárpát-medence borkultúrája mutatkozik be ezekben a napokban az Európai Parlament brüsszeli épületében; az esemény alatt a magyar agrárminiszter átadta a „borstafétát” lengyel kollégájának.

MNO
2011. 06. 29. 20:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tőkés László EP-alelnök rendezte tárlaton és borkóstolón mind Fazekas Sándor, mind Marek Sawicki lengyel mezőgazdasági miniszter emlékeztetett arra, hogy az európai uniós soros elnökséget pénteken Magyarországtól átvevő Lengyelország rendezvényein is fognak magyar borokat kínálni. A magyar vidékfejlesztési miniszter stafétaként egy palack bort nyújtott át a lengyel tárcavezetőnek. Mint mondta, ezzel jelképesen az elnökségi feladatokat is átadta Sawickinek. A lengyel kormánytag a palackot megköszönve az uniós agrárpolitika reformját jelölte meg elnöksége legfontosabb témájaként.

A rendezvényen elhangzott a közmondás is, miszerint „lengyel, magyar két jó barát, együtt harcol s issza borát”. A kiállításon, amelynek fővédnöke Schmitt Pál köztársasági elnök, a nagy magyar borvidékek mellett erdélyi, felvidéki és szerémségi borok is bemutatkoztak. A rendezvényen a kalotaszegi hagyományokat bemutató mérai Csűrös zenekar tartott bemutatót.

Fazekas Sándor beszédében hangoztatta, hogy a magyar történelmet végigkísérte a minőségi szőlőtermesztés és borkészítés. Mint mondta, a két népet is ezeréves történelmi szálak kötik össze, együttműködésük testvéri jellegű.

Sawicki hangoztatta, hogy mindkét nemzet folyamatosan a szabadságért harcolt Európában, és végül harc nélkül tudta megváltoztatni Európát. Kiemelte, hogy választásuk azért is esett a magyar borokra, mert azok illenek legjobban a lengyel konyhához.

Tőkés László emlékeztetett arra, hogy a történelem viharai súlyos károkat okoztak a közép- és kelet-európai társadalmakban. A kommunista irányításnak is katasztrofális hatásai voltak a borkészítésre – emelte ki. Méltatta annak jelképes értékét, hogy idén az a két ország tölti be az uniós elnökséget, amelyek a múlt század végén kommunista uralom alól szabadultak fel. Emlékeztetett arra, hogy ezzel párhuzamosan az Európai Parlament elnöke is lengyel. „A mai alkalom azt a meggyőződésünket erősíti, hogy a Kárpát-medencéből kiinduló magyar–lengyel borút egyike azon európai utaknak, amelyek önmagukon túlmutatva, remélt, közös jövendőnk, a béke, a szabadság és a felvirágzás irányába vezetnek” – fogalmazott Tőkés László.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.