Passauer Neue Presse (pnp.de)
Az alsó-bajorországi regionális napilap „Nincs kormányzás dezertőrökkel” címmel készített interjút Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel és a CSU elnökével. Az FDP-vel koalícióban kormányzó müncheni kormányfő szerint súlyosan megingott a bizalmi viszony a liberálisokkal, miután komoly vita robbant ki az atomerőművek bezárásának időpontjáról. Mindennek ellenére kizárta a koalíció felmondását és a más pártokból dezertálókkal történő kormányzást.
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök elmondta, hogy a berlini elutasítás ellenére továbbra is fenntartja a személygépkocsik számára az autópálya-matrica bevezetésére vonatkozó javaslatát. Seehofer szerint a vasút- és útépítésben hatalmas lemaradásban van Bajorország. Mivel nem kívánja, hogy olyan értelmes intézkedéseket, – mint az A94-es autópálya továbbépítése, valamint a München és Prága közötti jobb vasúti összeköttetés kijavítása – „sohanapjára” halasszanak, ezért úgy látja, a berlini kormánynak végre meg kell hoznia az alapvető intézkedéseit. Ezért ő harcolni kíván. A tervezett autópályadíj bevezetését úgy kívánják megvalósítani, hogy a német autóvezetőket ez ne terhelje tovább, hanem a németországi utakat használó külföldiek fizessenek.
Neue Osnabrücker Zeitung
Az alsó-szászországi napilap A médiacsata tettekre ösztönzi a politikát című cikkében tudósít az elmúlt évek egyik leglátványosabb perének vélhető következményeiről. „Az nem lehet, hogy az érintett intimszféráját teljes nyilvánosság előtt az utolsó szegletig kiteregessék” – nyilatkozta Siegfried Kauder (CDU), a Bundestag jogi bizottságának vezetője. Az apropót pedig az ismert televíziós meteorológussal szembeni nemi erőszak vádról szóló médiabeszámolók adták. A médiát arra kell kötelezni, hogy ne tudósítsanak olyan vallomásokról, melyeket a bíróság előtt a nyilvánosság kizárásával tettek – mondta.
Mit segít a nemi erőszak áldozatán, hogy a bíróság zárt ülésén valamit elmond, ha vallomásának minden részlete később az újságban elolvasható? Az a tendencia, hogy az eljárást a média kíméletlenül kihasználja, „a szexuális erőszak áldozatának elveszi a kedvét, hogy a hatóságokhoz forduljon”. Ennek azonban fatális következményei lennének, érvelt Kauder.
A kereszténydemokrata politikus azt javasolta, hogy a szexuális bűncselekményekről szóló tudósításokat szükség esetén törvénnyel szabályozzák, amennyiben a média nem hajlandó egy meggyőző önkéntes vállalást tenni. Kauder egyúttal azt is felvetette, hogy mielőbb zárják be a büntetőeljárási jog lyukait. „Azokat a vallomásokat, melyeket nem a nyilvánosság előtt tettek, az egész perben különlegesen védeni kell.” Így a záróbeszédeket és az ítélet indoklását akkor is a nyilvánosság kizárásával kell megtartani, amennyiben ott nem a nyilvánosság előtt tett vallomásokat idéznek.
Norbert Geis, a CSU jogi szakértője szerint éppen itt az ideje a média önszabályozásának. Geis egy becsületkódexet követelt, amelyben a szakma vállalná, hogy a szexuális erőszak miatt indult perekről lényegesen visszafogottabban tudósít. Alapvető vívmány a büntetőperek nyilvánossága, azonban a tudósítás nem vezethet oda, hogy az érintetteket pellengérre állítja és már az eljárás során elítéli – figyelmeztetett Geis.
Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) igazságügyi miniszter szintén hadat üzent a médiának. A jogállami eljárások megkerüléséhez vezet, ha a bizonyítékok ismertetése a bírósági tárgyalóterem helyett a televízióstúdiók beszélgetős műsoraiba helyeződik – mondta a liberális politikus.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban