Javult az államháztartás mérlege, a tavalyinál alacsonyabb a hiány

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – 2011. évi első öthavi hiánya 724,2 milliárd forintra teljesült, amely az éves előirányzat 105,4 százalékát jelenti – közölte az államháztartás végleges adatait a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Kormany.hu oldalon.

MNO
2011. 06. 21. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államháztartás központi alrendszerének május havi hiánya 58 milliárd forintban teljesült. A végleges adatok megegyeznek az előzetes számokkal. 2010-ben az államháztartás központi alrendszerének május végi deficitje 736,2 milliárd forint volt, az éves teljesítés 84,6 százaléka. 2010 májusában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 99,2 milliárd forintot tett ki, ehhez képest tehát az idei teljesítés 41,2 milliárd forinttal kedvezőbb.

Az NGM indoklása szerint a központi költségvetés 2011. évi hiányának alakulását egyrészt egyes bevételek szokásostól eltérő időbeli lefutásai okozzák, mindenekelőtt az, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevételek 528,8 milliárd forint összege 2011. második fél évében teljesül. Az államháztartási egyensúly megőrzéséhez szükséges intézkedésekről szóló, vonatkozó kormányhatározat és a költségvetési törvény módosításának megtakarítási intézkedései (az összesen 250,3 milliárd forint összegű zárolás) is nagyobbrészt csak az év hátralévő részében eredményeznek hiánycsökkenést.

Az NGM tájékoztatója leszögezi: mindezek együttesen biztonságosan tarthatóvá teszik a 2011. évi költségvetés 2,94 százalékos hiánycéljának tartását. Ha a május végi egyenleget (724,2 milliárd forint deficit) a magánnyugdíjból származó bevételek időarányos teljesítésével korrigáljuk, akkor a hiány 503,9 milliárd forintra csökken, ami az éves előirányzat 73,3 százaléka – olvasható az NGM dokumentumában.

A részletes adatok alapján az államháztartás összes bevétele az idei első öt hónapban 5126,1 milliárd forint volt, míg az összes kiadás 5850,3 milliárd forintot tett ki. A májusi hiány kialakulását befolyásolta, hogy a központi költségvetés május havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 9,5 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek. A bevételeken belül elsősorban a személyijövedelemadó-bevételek, valamint a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei teljesültek kisebb összegben.

A központi költségvetés május havi kiadásai 48,3 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A legnagyobb elmaradás a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatoknál figyelhető meg. A központi költségvetés első öthavi bevételei 3252,3 milliárd forintot értek el, a központi büdzsé kiadásai 3878,9 milliárd forintra rúgtak, így a központi költségvetés egyenlegében az idei első öt hónapban 626,6 milliárd forintos deficit alakult ki.

Az NGM tájékoztatója tartalmazza, hogy a minisztérium aktualizálta az egész éves pénzforgalmi hiányprognózisát. A tárca szerint a módosítások egyrészt a május végi tényadatok, másrészt pedig a Mol részvénypakettje megvásárlása miatti kiadásnövekedések átvezetését tartalmazzák. Ez utóbbi kiadási tétel azonban az uniós módszertan szerinti, 2,94 százalékos hiánycélkitűzést nem érinti, kiadásnövekedéssel nem jár – szögezi le az NGM.

Így a tárca módosított előirányzata szerint az első negyedévi pénzforgalmi, 742,1 milliárd forintos hiány után a hasonlóan számított második negyedévi deficit 334,1 milliárd forintra várható, a harmadik negyedévi pénzforgalmi hiány vélhetően 445,1 milliárd forint lesz, míg az idei negyedik negyedévben a pénzforgalmi egyenlegben 337,1 milliárd forintos többlet alakul ki a nemzetgazdasági tárca várakozásai szerint. Így a kumulált pénzforgalmi hiány az idei év végére 1184,2 milliárd forint lesz a központi alrendszerben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.