Magány és együttlét

A rendszerváltozással szinte egyidős folyóirat a PoLíSz. Mottóját Turcsány Péter költő, főszerkesztő úgy határozta meg az 1988-as tavaszi, első számban is, hogy a lap, bár elsősorban szépirodalmi középpontú, a politika, a líra, a széppróza szellemi-lelki városálmát valósítja meg. A városálom így egyben szellemi városállammá, polisszá is bővül.

2011. 06. 30. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap 134. nyári számának egyik vezérfonala az emlékezés egy kettős jubileumra. Idén november 27-én ünnepelhetjük majd Pilinszky János születésének kilencvenedik évfordulóját. A katolikus, keresztény szellemiségű magyar költészet és esszéírás kiemelkedő képviselője korán, hatvanévesen, 1981. május 27-én, harminc évvel ezelőtt hunyt el.

A költő emlékét idézi föl a lapban Elmer István író, az Új Ember című katolikus irodalmi és lelkiségi hetilap (Pilinszky egykori munkahelyének) főmunkatársa Versek – két szárny közt című esszéjében. Pilinszky az élet látszólagos és valóságos képtelenségeit hitelesen, közérthetően foglalta öntörvényű, fegyelmezett költői életműbe. Elmer István esszéje szerint a halál és a feltámadás, a kereszt és az üres sír, a földi végesség és a mennyei végtelenség, a magány és az együttlét végletei feszülnek Pilinszky lírájában. Az irodalom a létező művészeti alkotásmódok legmagányosabbika, hiszen az alkotás pillanataiban a költő egyedül küzd az üres papír rémével. Ugyanakkor közösségi műfaj is, hiszen a papírra rótt sorok igazi értelmüket csak az író és az olvasó virtuális együttlétében nyerik el. Ezért is nehéz – Elmer István esszéje szerint – megragadni a költészet leglényegét. A teljességet, a mindenséget kívánja a költő versbe foglalni, de ezt csak úgy teheti, ha megküzd a saját belső démonaival. Önmagán, senkire sem hasonlító lényével jut el a többiekhez, egyszerre valósítván meg az abszolút magányt és az abszolút együttlétet. Ezt a szellemiséget követik a lap illusztrációi, amelyeket a lap szerkesztői Serediuk Péter Pilinszky-rajzaiból válogattak össze.

Serediuk Péter a Vas megyei Bögötében élő magyarországi lengyel képzőművész, akit szoros barátság fűzött Pilinszky Jánoshoz. Ez a tény utal az új lapszám másik különlegességére. A PoLíSz mostantól kezdve egy-egy magyarországi nemzetiség irodalmából ad ízelítőt, körképet. Az új rovat neve: Együtt jobb! Magyarországi nemzetiségek etnokulturális rovata. Vezetője Konrad Sutarsky magyarországi lengyel költő, a főszerkesztővel, Turcsány Péterrel közösen jegyzett beköszöntője ezúttal a hazai német irodalomról ígér körképet, többek között Probszt Eszter, Engelbert Rittinger, Ludwig Fischer, Claus Klotz, Valéria Koch műveit olvashatják az irodalombarátok.

A valódi közösségekhez vezérlő irodalmak ellenpontjaként Madarász Imre irodalomtörténész professzor ironikusan kemény bírálata jelent meg a számban Szolláth Dávid A kommunista aszketizmus bírálata című könyvéről, amely a Balassi Kiadónál a könyvhétre látott napvilágot. A kritikából kiderül, hogy az irodalomtörténész, bár bírálatot ígér könyvének címében, a dogmatizmus, a szektariánus baloldaliság újjáélesztésével kísérletezik. Madarász Imre az államszocializmus iránti nosztalgiákat keményen bíráló Antiretró című könyvével is bizonyította már, hogy ismeri a kommunizmus irodalmát és esztétikáját. Így arra is rávilágít, hogy a szerző a vitatott korszak elhivatott elemzőinek, bírálóinak, esztétáinak munkásságát sem ismeri eléggé, hiszen úttörőnek véli saját könyvét. Mind Madarász Imrét, mind a PoLíSzt dicséret illeti azért, hogy vállalkozik arra, ami az utóbbi években kihalt a folyóiratokból és a lapokból is. Jelesül árnyalt, szakszerű, minden vagdalkozástól mentes, elsősorban esztétikai indíttatású elmarasztaló irodalomkritikára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.