Brazília – Folha.uol.com.br
A brazil napilap csütörtök hajnalban hozta nyilvánosságra egy munkanélküli hacker tavalyi akcióját, amikor a választási kampány közben feltörte az akkor még csak elnökjelölt, de január elsejétől már államfő Dilma Rousseff levelezését. A lap két újságírója 20 kilométerre Brazíliavárostól hétfőn találkozott a mindössze 21 éves fiatallal, aki „Douglasnak” nevezte magát. A Sao Pauló-i hackernek nem volt szerencséje, mert hiába ajánlotta fel két ellenzéki pártnak is a lemásolt 2010-es leveleket, egyiknek sem kellettek. A két újságíró viszont nem véletlenül akart találkozni vele, mert június 22. óta kitartó és összehangolt támadások érték a brazil kormányhoz tartozó oldalak és a szövetségi államok (fő)polgármesteri hivatalainak szervereit.
Az állami kezelésű szövetségi adatvédelmi szolgálat (Serpro) kedden tette közzé a virtuális támadások mérlegét: húsz kormányoldalt és több mint 200 önkormányzati honlapot törtek fel vagy bénítottak meg. Marco Mazzoni, a Serpro vezetője szerint 22-én, szerdán az elnöki hivatalt érte az egyik legsúlyosabb támadás, mert az első 15 perc alatt tízszer annyian akartak rácsatlakozni, ahányat elbírt volna a szerver. Másnap a támadások többségéért felelős LulzSecBrazil hackercsoport közzétette a Twitteren az államfő feltételezett személyes adatait. A két újságíró ezért főleg arra volt kíváncsi, hogy az állástalan hacker a csoporthoz tartozik-e, de „Douglas” tagadta ezt a feltételezést.
Spanyolország – Elpais.com
A francia Michel Camdessus, a Nemzetközi Valutaalap volt ügyvezető igazgatója (1987–2000) szerdán Madridban vett részt az Ibér-amerikai Államok Főtitkársága, illetve a Ramón Areces Alapítvány szervezésében tartott szemináriumon, és figyelemfelkeltő kijelentést tett. Nem ő az egyetlen szakértő, aki szerint etikai eredetű a pénzügyi válság, de először hangzik el az IMF (volt) vezetőjétől egy ilyen beismerés.
Camdessus szerint az erkölcs teljes hiánya uralkodott el a szinte szabályok nélküli rendszeren, hogy gyorsan nagy haszonra tegyenek szert nem éppen törvényes eszközökkel. Ezt bizonyítja például a 2007-ben kitört úgynevezett „piszkos hitelek” válsága. „Elutasították a jó bankári gyakorlatokat”, mivel hitelt adtak olyan személyeknek, akikről nyilvánvaló volt, hogy nem fizetőképesek, tehát erkölcsi bűntényt követtek el, mert veszélybe sodorták az egész rendszert – fogalmazott az idős közgazdász. A válság paradigmaváltást is jelent, amelyre alig vagyunk felkészülve – tette hozzá Camdessus. Ezért több szakértővel együtt 18 pontos etikai keretet dolgozott ki az új monetáris rendszer megteremtéséhez.
A múlt héten Camdessus az argentinokat lepte meg, amikor egy Buenos Aires-i konferencián bevallotta, hogy volt intézménye „sok hibát és ostobaságot követett el” a 2001 decembere végén államcsődbe vezérelt argentinok ellen.
Holnap jön az igazi tél!