Ténybeli tévedések és félreértések a jogvédők jelentésében

A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet múlt heti közleménye számos ténybeli tévedést és félreértést tartalmaz Magyarország új alaptörvényével kapcsolatban – olvasható a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) csütörtöki közleményében.

MNO
2011. 06. 30. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint az Európa Tanács Velencei Bizottsága is elismerte, a magyar alaptörvény a demokrácián, a jogállamiságon és az alapvető jogok védelmén alapuló alkotmányos rendet hoz létre – olvasható a szaktárca közleményében. Emlékeztet rá, hogy az alaptörvény elfogadását csaknem egyéves nyilvános előkészítő folyamat előzte meg, széles körű szakmai és társadalmi egyeztetésekkel. Az alaptörvény egyebek mellett kimondja, hogy „a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg”. E rendelkezésből – amely a Velencei Bizottság megállapítása szerint is összhangban van Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeivel – nem következik a hatályos abortuszszabályozás szigorítása – áll a közleményben.

Az alaptörvény mindenkinek a jogát elismeri a véleménynyilvánítás szabadságához, továbbá „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit”. E rendelkezések alapján a Human Rights Watch megalapozatlanul jut arra a következtetésre, hogy az alaptörvény kiterjedt ellenőrzési jogosítványokat és önkényes beavatkozási lehetőséget biztosít a kormánynak a sajtó felett – olvasható a minisztérium közleményében.

A KIM szerint a jogvédő szervezetnek a szexuális orientáción alapuló megkülönböztetés kifejezett alaptörvényi tilalmának hiányával kapcsolatos aggodalma szintén megalapozatlan. Az alaptörvénynek a diszkrimináció tilalmáról szóló rendelkezése ugyan nem sorolja fel a védett tulajdonságokat, ám az Alkotmánybíróság irányadó gyakorlata szerint a megkülönböztetés tilalma kifejezett említés nélkül is magában foglalja azt, hogy a szexuális orientáción alapuló diszkrimináció is tiltott.

Ezt a tilalmat az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény jelenleg is tartalmazza. A Velencei Bizottság álláspontja is az volt a kérdésben, hogy nem ellentétes az emberi jogok európai egyezményével az a tény, hogy a szexuális orientáción alapuló megkülönböztetés kifejezett tilalmát az alaptörvény szövege nem említi – emlékeztet közleményében a szaktárca.

A fogyatékkal élők választójogával kapcsolatban az új alaptörvény a nemzetközi jogi követelményekkel összhangban álló, pozitív változást tartalmaz. Az új alaptörvény nem automatikusan zárja ki a gondnokság alatt állókat a választójogból, hanem lehetővé teszi, hogy a belátási képesség hiánya miatt a jövőben csakis egyedi bírói mérlegelés alapján legyen lehetséges a választójogból való kizárásuk. A választójog ilyen korlátozása nem ellentétes Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeivel, és azt a Velencei Bizottság sem kifogásolta – zárul a KIM csütörtöki közleménye.

A Human Rights Watch múlt héten adta ki állásfoglalását, amely szerint Magyarországnak összhangba kell hoznia alkotmányát a Velencei Bizottság állásfoglalásával, biztosítania kell, hogy a fogyatékkal élők az új alaptörvény szerint is megtarthassák szavazati jogukat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.