„Több mint jó esély van” a tárgyalások júniusi lezárására

Martonyi János szerint „több mint jó esély van” arra, hogy még a magyar EU-elnökség alatt, ebben a hónapban eredményesen lezáruljanak Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásai. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/792126" target="_blank"><strong>• Közeledtek az álláspontok a hatos csomag ügyében</strong></a>

MNO
2011. 06. 21. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar külügyminiszter ezt kedden Luxembourgban mondta, Maros Sefcovic EU-biztossal közösen tartott sajtótájékoztatóján, azt követően, hogy utoljára elnökölt az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljáró uniós külügyminiszteri tanácskozáson. A tanácskozás témája a csütörtökön és pénteken Brüsszelben tartandó EU-csúcs előkészítése volt. A csúcson a horvát csatlakozás kérdése mellett a tagországok gazdaságpolitikájának az összehangolása, illetve a migráció, menekültügy lesz a téma.

„Ez a tisztázás folyamatban van”

Horvátországot illetően Martonyi János közölte, hogy a tagországok között már csak néhány technikai jellegű részletkérdést kell tisztázni a teljes egyetértés megszületéséhez. „Ez a tisztázás folyamatban van” – mondta a miniszter, hangsúlyozva, hogy már nem érdemi politikai akadályokat kell legyőzni.

Médiaértesülések szerint a tisztázandó kérdések azzal kapcsolatosak, hogy miként fogalmazzák meg a csatlakozási tárgyalások lezárása és a mintegy két év múlva várható tényleges horvát EU-csatlakozás közötti időszakra tervezett ellenőrzési mechanizmus feltételeit. Az ellenőrzés arra vonatkozik majd, hogy Horvátország megfelelően teljesíti-e a tárgyalások során vállalt kötelezettségeit. A mintegy kétéves átmeneti időszakot az teszi szükségessé, hogy a csatlakozási szerződést minden tagországban ratifikálni kell.

A közelgő EU-csúcs tervezett gazdaságpolitikai döntéscsomagjában kiemelkedően fontos a nemzeti gazdasági és pénzügyi politikák jobb összehangolását célzó hat jogszabály tervezete. Ezt egyeztetni kell az Európai Parlamenttel, amelynek a gazdasági bizottsága kedden – tehát a luxembourgi miniszteri tanácskozással egy időben – ülésezett. A testület nem tartotta minden részletében kielégítőnek a tagállami kormányokat képviselő tanács hétfőn megfogalmazott elképzeléseit.

Már csak egy nyitott kérdés maradt

Martonyi János a luxembourgi sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy a csomag megítélésekor figyelembe kell venni: nem kevesebb, mint az európai gazdasági növekedés, foglalkoztatás, gazdasági-pénzügyi egyensúly a tét. A miniszter szerint már csak egy nyitott kérdés maradt az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetéseken. Ez azzal kapcsolatos, hogy az úgynevezett preventív szankciók ügyében – amikor egy tagország a pénzügyi-gazdasági fenntarthatóság szempontjából a jelek szerint veszélyes útra lép – milyen többség legyen szükséges a tanácsban a döntéshozatalhoz.

Az Európai Parlament úgynevezett fordított minősített többséget akar előírni, vagyis azt, hogy az Európai Bizottság preventív szankciós indítványát csak minősített többséggel utasíthassák vissza a tagállamok.

Nevük mellőzését kérő európai parlamenti források szerint a képviselők egy része arra hajlik, hogy a csütörtöki plenáris ülésen szavazzák meg a csomag csaknem összes elemét, kivéve a preventív szankciók szabályozását. Ebben az esetben az egész csomag fölötti végszavazást már csak júliusban lehetne megejteni.

Kiemelt célkitűzései közé tartozott

A csütörtök-pénteki EU-csúcs további főbb témáiról szólva Martonyi János meglehetősen kiegyensúlyozottnak nevezte azt a szövegtervezetet, amely a migrációról, a menekültügyről, illetve a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszer megszilárdításáról szól. Az uniós állam-, illetve kormányfők emellett hivatalosan is elfogadják majd azt a két átfogó stratégiát, amely a magyar elnökség kiemelt célkitűzései közé tartozott: a romaintegrációs keretstratégiát és a Duna menti makrorégió fejlesztési stratégiáját – közölte a magyar diplomácia irányítója.

A sajtótájékoztatón Maros Sefcovic megerősítette, hogy az Európai Bizottság is a horvát csatlakozási tárgyalások júniusi lezárására számít. A menekültügyet illetően emlékeztetett arra, hogy az unió jövőre átfogó menekültügyi rendszert akar alkotni, amely összehangolja a tagországok eddig meglehetősen vegyes képet mutató szabályozását.

Köszönetet mondott a szlovák EU-biztos

A szlovák EU-biztos köszönetet mondott a magyar elnökségnek az elmúlt fél évben nyújtott tevékenységéért, kiemelve abból az úgynevezett „európai szemeszter” lebonyolítását – a nemzeti gazdasági-pénzügyi stratégiák idén először elvégzett első fél évi uniós véleményezését –, a hatos gazdaságpolitikai jogszabálycsomag ügyét, valamint a horvát csatlakozási tárgyalások sikere érdekében kifejtett erőfeszítéseket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.