Tovább csökkent a munkanélküliség, nőtt a foglalkoztatottság

Tovább csökkent, 0,4 százalékponttal 11 százalékra mérséklődött a munkanélküliségi ráta Magyarországon március-májusban, és nőtt a foglalkoztatottak száma – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint a kedvező trendforduló mögött elsősorban a versenyszféra javuló állapota és a vállalkozások felfutó munkaerő-kereslete áll.

MNO
2011. 06. 29. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei első negyedévben még 11,6, február-áprilisban pedig 11,4 százalék volt az állástalanok aránya. A munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 17 ezer fővel (3,6 százalékkal) 466 ezer főre csökkent március-májusban, míg az előző időszakban (február-áprilisban) még több mint 481 ezer állástalant tartott nyilván a KSH. A munkanélküliek 50,3 százaléka egy éve, vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,5 hónap, 1 hónappal hosszabb az egy évvel korábbinál.

Tavasszal a 15-64 évesek körében a gazdaságilag aktívak (foglalkoztatottak, illetve munkanélküliek) száma közel ugyanannyi – 4 millió 219 ezer fő – volt, mint egy évvel korábban. A 62,3 százalékos aktivitási mutató lényegében megegyezett az egy évvel korábbi értékkel, s mind a férfiakat, mind a nőket az előző év azonos időszakában mért, azonos aktivitási arány (68,2, illetve 56,6 százalék) jellemezte.

A 15-64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 754 ezer fő volt, 27 ezer fővel több az egy évvel ezelőttinél. Az erre a korcsoportra számított 55,4 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakit 0,4 százalékponttal haladta meg. A 15-64 éves férfi népességből 2 millió 18 ezren voltak foglalkoztatottak, ami 60,5 százalékos foglalkoztatási rátának felelt meg.

A nőket a 15-64 éves korosztályban 1 millió 736 ezer fős, 50,5 százalékos foglalkoztatottság jellemezte. A férfi foglalkoztatottak száma 27 ezer fővel haladta meg az egy évvel korábbit, ami 0,5 százalékpontos javulást jelentett a foglalkoztatási rátájukban. A férfiak munkanélküliségi rátájának értéke az elmúlt egy év alatt 0,7 százalékponttal 11,2 százalékra csökkent, a nőket lényegében változatlan, 10,7 százalékos munkanélküliségi ráta jellemezte a 2011. március-májusi időszakban.

A munkanélküliek 15,2 százaléka a munkaerőpiacon csak kis számban jelen lévő 15-24 éves korosztályból került ki, az erre a korcsoportra számított 25 százalékos munkanélküliségi ráta 1,5 százalékponttal volt alacsonyabb, mint 2010 azonos időszakában. A 25-54 évesek, vagyis az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája az egy évvel korábbihoz képest 0,6 százalékponttal, 10,2 százalékra csökkent. A 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 786 ezer fő volt, 29 ezerrel (0,8 százalékkal) több, mint az előző év azonos időszakában. Idén február-áprilishoz képest 27 ezerrel nőtt az állásban lévők száma.

Az NGM reagálása szerint a 15-74 évesekre vonatkozó adat az elmúlt hat hónap legdinamikusabb növekedését jelenti. A minisztérium hozzáteszi, hogy a foglalkoztatottak számának hónapok óta tartó dinamikus emelkedése egyértelműen jelzi, hogy a gyorsuló – egyelőre elsősorban továbbra is az exportra termelő ágazatok által vezérelt – gazdasági növekedésnek érdemi munkahelyteremtő hatása van, amelyet tovább javíthat a belső kereslet esetében várható trendforduló.

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője kommentárjában hangsúlyozza: megfelel várakozásaiknak a munkanélküliségi ráta 11 százalékra történő csökkenése. Úgy véli, hogy a foglalkoztatás javulása részben a szezonalitásnak, részben a feldolgozóipar növekvő létszámszükségletének, valamint a közfoglalkoztatás emelkedésének köszönhető.

A következő hónapokban Suppan Gergely szerint tovább nőhet a foglalkoztatás, illetve csökkenhet a munkanélküliség. A nyári hónapokban 10,2 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta, azonban az év végére a szezonális hatások miatt 10,6 százalékra, a jövő év elejére pedig 10,9 százalékra emelkedhet a munkanélküliség. Idén 10,7, jövőre 10,4 százalékos átlagos munkanélküliségi rátára lehet számítani a szakértő szerint. Kiemeli: a foglalkoztatás lassú javulását a feldolgozóipar további munkaerő-kereslete segítheti.

Németh Dávid, az ING elemzője elmondta: a 11 százalékos munkanélküliségi ráta kedvezőbben alakult azt általuk várt 11,1 százaléknál, így pozitívumnak nevezte az aktivitási ráta javulását, valamint a foglalkoztatottak számának jelentős emelkedését is. A kedvező irányú változás mögött szerinte elsősorban a közfoglalkoztatás beindulása áll – ez Németh Dávid szerint a következő időszakban is meghatározó lehet –, de a magánszektor munkaerő-felvételi kedve is javult.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.