Új dimenzióba kerültek a magyar és az ausztrál kapcsolatok

Magyarország és Ausztrália megállapodott egy munkacsoport létrehozásáról, ennek feladata a két ország közötti gazdasági kapcsolatok élénkítése lesz – mondta Martonyi János kedden Gödöllőn. A külügyminiszter azt is elmondta, remélhetőleg hamarosan újranyílhat a sydneyi magyar főkonzulátus.<br /><br /><strong><a href="http://www.mno.hu/portal/789029" target="_blank">• „Többé nem lehetnek sikeresek a magányos harcosok” + Képriport</a></strong>

MNO
2011. 06. 07. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ASEM-fórum „kitűnő lehetőséget nyújt arra, hogy sokkal jobban megismerjük egymást és közelebb kerüljünk egymáshoz” – mondta a magyar diplomácia irányítója a kontinensek közötti konzultációs fórum tanácskozásának zárónapján az EU-elnökség hivatalos közvetítőjének adott interjújában. A külügyminiszter – a keddi tanácskozás levezető elnöke – elmondta: míg előző nap a természeti és ember okozta nem hagyományos biztonsági kihívások voltak napirenden, a második napon globális kihívásokat, kérdéseket vitatnak meg.

Martonyi János kitért arra: a résztvevők megvitatják a pénzügyi és gazdasági válság következményeit, azt, hogy miként lehet továbblépni az úgynevezett globális kormányzásban és szabályalkotásban. A tervezett témák között szerepel a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) úgynevezett dohai fordulójának jövője is; a cél a nemzetközi kereskedelem előtti akadályok felszámolása.

Az értekezleten előző nap elnöklő Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a hétfői tanácskozást lezárva arról beszélt: Európa és Ázsia sok közös biztonsági kihívással szembesül és sok a közös érdekük; a nem hagyományos biztonsági kihívások, közöttük a klímaváltozás, az élelmiszer- és energiabiztonság, valamint a kalózkodás elleni küzdelem olyan kérdések, amelyeket egyedül lehetetlen megoldani.

Az EU-elnökség úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy az ASEM gödöllői külügyminiszteri találkozója a június végén záruló féléves soros magyar EU-elnökség utolsó jelentős magyarországi eseménye. Az elnökség magas szintű találkozóinak otthont adó Grassalkovich-kastélyban 16 miniszteri informális tanácskozást és több tucat szakértői találkozót tartottak, ezenkívül több kiemelt rendezvény, például a vallásközi párbeszédről rendezett konferencia és az EU–USA bel- és igazságügy-miniszteri találkozó helyszíne volt.

A Budapesttől 30 kilométerre fekvő városban június végéig még néhány szakértői – egyebek mellett balesetvédelmi, sportigazgatói és építkezésügyi – konferenciát rendeznek.

Hamarosan főkonzulátus nyílhat Sydney-ben

A tárcavezető az Ázsia–Európa találkozó (ASEM) alkalmával tárgyalt ausztrál partnerével, Kevin Rudd külügyminiszterrel, majd társadalombiztosítási egyezményt írtak alá. A megállapodás egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a Magyarországon és Ausztráliában végzett munka utáni szolgálati idő összeadásával számítsák ki a nyugdíjakat. A dokumentum aláírása után a két miniszter közös sajtótájékoztatóján Martonyi János hangsúlyozta: Ausztrália híd lehet Európa és Ázsia között. Arról is beszélt, hogy a költségvetés remélhetőleg hamarosan lehetővé teszi a sydney-i magyar főkonzulátus újranyitását.

Ausztrália és Magyarország között ugyan nagy a földrajzi távolság, a közösen vallott értékek miatt a két ország mégis közel van egymáshoz. Magyarország és Ausztrália kapcsolatai nagyon jók és jól fejlődnek – hangsúlyozta Martonyi János. Kitért arra is, hogy Ausztráliát különleges kapcsolat fűzi Európához, ezen belül Közép-Európához, mivel több, innen származó közösség, köztük magyarok is élnek az országban.

Kevin Rudd emlékeztetett: Magyarország idén pályázik az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2012–2013-ra szóló nem állandó tagságára, míg Ausztrália jövőre szeretné megpályázni a 2013–2014-ig betöltendő posztot. A két ország kölcsönösen támogatja egymás törekvését – mondta. A politikus kiemelte a kétnapos gödöllői ASEM jelentőségét, és emlékeztetett: az eseményen részt vevő országok, például Kína, Japán, Dél-Korea és Thaiföld nagymértékben hozzájárulnak Ázsia GDP-jéhez. A világgazdaság a 21. században jelentős mértékben támaszkodik az ázsiai és a csendes-óceáni térségre – hangoztatta. Ezért fontos érdek – tette hozzá –, hogy a térség jól fejlődjön és stabil legyen, ebben segíthet a jelenlegi Ázsia–Európa találkozó is.

Kevin Rudd szólt arról is, hogy Ausztrália és Magyarország sikeresen együttműködik Afganisztánban is, Ausztrália 1500 katonából álló kontingense a legnagyobb, nem NATO-tagállamból származó csapat. Az ausztrál miniszter is kiemelte a két ország közötti gazdasági kapcsolatok élénkítésének fontosságát, mint mondta, hétfőn erről tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az Ausztráliában élő 100 ezres magyar közösség jelentős mértékben hozzájárult az ország fejlődéséhez – mondta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.