Kínát erős szövetségesének szeretné Magyarország

Magyarország szeretné Kínát erős szövetségesének tudni, s a két főváros elősegítheti ezt a törekvést – erről beszélt Tarlós István, Budapest főpolgármestere pekingi vendéglátójával, akinek a kapcsolatok új alapokra helyezését ajánlotta szerdán a pekingi városházán.

MNO
2011. 07. 13. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kuo Csin-lunggal, Peking főpolgármesterével folytatott közel egyórás megbeszélése során Tarlós István röviden bemutatta Budapest helyzetét, így például beszámolt arról is, hogy a magyar főváros költségvetésének 60 százalékáig eladósodott, ami miatt korlátozottak a fejlesztési lehetőségek.

„Több fegyelmet szeretnénk vinni a főváros életébe, követjük a kínai példát” – jegyezte meg Tarlós, s felvetette, hogy a létező barátsági és együttműködési megállapodást Peking és Budapest emelje partnervárosi szintre. Egyúttal javasolta, hogy dolgozzák ki ennek részleteit, s lehetőség szerint még az idén fogadják is el.

Megerősítette, hogy Kína Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnere, s kifejezte az ország és a főváros fogadókészségét a kínai befektetők és fejlesztők iránt. Egy, a közeledést szolgáló, fővárosi szintű üzleti fórum megszervezését is ajánlotta.

„A főváros közvetlenül nem köt üzletet, de kinyitja és szélesre tárja a kapukat, segít az ezekhez szükséges feltételek megteremtésében” – hangoztatta Tarlós István, hozzátéve, hogy Budapest város e tekintetben elkötelezett.

Kuo Csin-lung elmondta, hogy Peking állandó lakossága immár elérte 19 millió 610 ezer főt, s az elmúlt több mint három évtizedben éves átlagban 11,4 százalékkal bővült a gazdasága. Hozzátette: a most folyó ötéves tervidőszakban nyolc százalékra tervezték a GDP növekedését. A két főváros közötti kapcsolatokra utalva egyebek mellett megállapította: támogatja a gyakorlati, a kölcsönösen előnyös együttműködést, aminek a részletes kidolgozásához szerinte „bőséges véleménycserére” van szükség. Kifejezte meggyőződését, hogy meg fogják találni a közös érdekeket, s külön is hangsúlyozta a kulturális és turisztikai cserekapcsolatokban rejlő lehetőségeket.

A mongóliai látogatásról hazatérőben lévő Tarlós István az MTI-nek Pekingben elmondta: útja csúcspontjának tartja a rövid pekingi kitérőt. Hangsúlyozta: úgy érzi, az udvariasságot messze meghaladó tartalommal sikerült találkozóját megtölteni.

Mint mondta, örül annak, hogy Demszky Gábor elkezdte a kapcsolatépítést, amit a maga részéről folytatni és fokozni kíván. A kínai miniszterelnök közelmúltbéli magyarországi látogatására, illetve a magyar–kínai közeledésre utalva megjegyezte: „mindent megteszünk annak érdekében, hogy a várospolitikában, a magunk mozgásterében és módszereivel ezt a kapcsolattartást elősegítsük és erősítsük”.

A mongóliai látogatással kapcsolatban Tarlós elmondta, Ulánbátor főpolgármesterével megállapodott abban, hogy jövőre mongol, illetve magyar napokat tartanak. A gazdasági kapcsolatokkal összefüggésben pedig kiemelte: „Mongólia nyersanyagokban rendkívül gazdag ország, nekünk erről a piacról nem szabad kimaradnunk”.

Tarlós István egy vezető mongol üzletemberrel is megbeszéléseket folytatott, fogadta őt a mongol parlament elnöke, és találkozott a külügyminiszterrel is. „Lehetett érzékelni, hogy minket ott szeretnek, s azt is, hogy örülnének annak, ha ismét lenne helyben képviseletünk” – jegyezte meg Budapest főpolgármestere.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.