Ahol kultúrája van a nők megerőszakolásának + Képek

A foci-vb után a Dél-afrikai Köztársaság a közelmúlt zavargásaival került a hírekbe. Az 50 milliós országról köztudott, hogy elkeserítők a bűnügyi statisztikák. Egy korábbi felmérés szerint a megkérdezett férfiak több mint negyede elismerte, hogy követett el nemi erőszakot. A szexuális támadásoknak „kultúrája” van az országban. A jelenlegi elnöknek, Jacob Zumának erőszakos közösülés miatt kellett bíróság előtt felelnie, de felmentették, mert a zulu szokásokra hivatkozott. A Time a dél-afrikai erőszak nyomába eredt.

Lóska Márton
2011. 08. 27. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megdöbbentő adatokat közölt a dél-afrikai orvosi kutatóintézet. 1738 férfit kérdeztek meg, hogy követett-e már el szexuális erőszakot. A válaszadók 31 százaléka válaszolt igennel, ebből 28 százalék nőket vagy lányokat, 3 százalék pedig férfiakat vagy fiúkat erőszakolt meg. Az elkövetők csaknem fele (46 százalék) többször is lecsapott. A szociális és faji spektrum egészét lefedő felmérés rámutatott, hogy az elkövetők zöme nem a társadalom legalsó rétegeiből kerül ki, hanem főként olyanokból, akik részesültek valamilyen szintű oktatásban. Emberjogi szervezetek becslése szerint majdnem feleakkora (40 százalékos) az esélye annak, hogy megerőszakoljanak egy nőt, mint hogy befejezze a középiskolát.



A tanulmány szerint az adatok a nők ellen irányuló erőszak „kultúrájának” létezésére figyelmeztetnek. E kulturális magatartáshoz hozzátartozik, hogy a férfiak ilyen rémségeket követhetnek el csupán azért, hogy erősnek érezzék magukat. (Az elkövetők 79 százaléka azt nyilatkozta, hogy 20 éves kora előtt követett el először nemi erőszakot.) Ezért semmi meglepő nincs abban, hogy az erőszaktevők zömének bűntudata sincs. Mbuyiselo Botha jogi aktivista kiemeli, mindez azt bizonyítja, hogy „a nőkre továbbra is prédaként tekintenek a férfiak”. Sőt „a folyamatos durva bánásmód gyilkosságba is torkollhat, mely gyakran felderítetlen marad” – teszi hozzá Botha.



2007 áprilisa és decembere között 36 190 feljelentés érkezett nemi erőszak ügyében, de a szakértők becslése szerint ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen minden kilenc esetből csak egyet jelentenek be. Kiemelték továbbá azt is, hogy a feljelentéseknek csak töredéke jut el bírósági szakaszba, s még kevesebb végződik elmarasztaló ítélettel. Az írás kitér arra is, hogy minden tizedik férfit szintén megerőszakolnak, azonban ezekben az esetben gyakorlatilag a nulla felé közelít a feljelentések száma, hiszen a homoszexualitás tabunak számít az országban. A jogsegélyszervezetek elmarasztalóan említik a jelenlegi elnök, Jacob Zuma nevét, aki véleményük szerint komolyan visszavetette törekvéseiket. A többnejűség szószólója 2006-ban perének tárgyalásán azzal érvelt, hogy a családja egyik (HIV-fertőzött) női ismerősén lévő tradicionális ruha olyan szexuális üzenetet küldött neki, amelynek nem lehetett ellenállni, hiszen a zulu kultúrának ellentmond, hogy egy felizgult nőt kielégítetlenül hagyjon a férfi. A politikus szabad emberként távozhatott a tárgyalásról, sőt 2009-ben elnökké is választották. Zuma korábban kirohant a homoszexuálisok ellen is: elmondása szerint fiatalabb korában nem mertek eléje kerülni, mert nemes egyszerűséggel leütötte őket.



Fotók: Reuters

Az elnök megnyilvánulásai sokakat felbátorítanak – vélekedik Aernout Zevenbergen író. A nemi erőszak egy olyan társadalmat jelez, amely a velejéig romlott. Dél-Afrika sajátossága, hogy gazdasága a migrációs munkára épül. A fiatal férfiak így pozitív apakép nélkül nőnek fel, s dühöt és feljogosítást éreznek tetteik elkövetésére. Ez egy ördögi kör, amelyben a férfiak sebei megsebzik a nőket s a gyermekeket – tette hozzá.

(Time, mg.co.za)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.