Szegedre már szinte hazajár a vébé, hiszen ’98 és 2006 után „mesterhármast lő” a Maty-éri pálya – miután a nyertes pályázó franciák visszaléptek a rendezéstől –, s Storcz Botond szövetségi kapitány hajósai hazai vizeken zsebelhetik be a lehető legtöbb (18 – ebből 8 férfi kajak, 6 női kajak, 4 férfi kenu) olimpiai kvótát. Ha már szóba került a vezér; elvárása szerint tíz magyar érmet ki kell, hogy termeljen magából a megmérettetés, az olimpiai indulási jog kiharcolása pedig majd’ minden versenyszámban döntőbe jutással egyenlő. Emlékeztetőül: az első szegedi vébén 7, a másodikon 12 volt csak az aranyak száma…
Janics nélkül is jöhetnek az érmek
A legfényesebb medált természetesen nem fogják ingyen adni, soha nem indult még ennyi (94) ország versenyzője vébén, igaz, a mi csapatunk sem volt még ennyire népes (44+4 fő). Ráadásul az öt esztendővel ezelőtti teljesítmény a női szakágat tekintve megismételhetetlennek tűnik, valamennyi (9) szám után a magyar himnuszt készítették be a keverőpultnál. Aggódni amiatt, hogy nem érünk a nyomába annak a teljesítménynek, nem kell, júniusban a belgrádi Európa-bajnokságon a lányok megmutatták, hogy arany, ezüst vagy bronz az összes számban „jár” nekik.
S hogy kiknek is? Janics Natasának ezúttal biztosan nem; a világbajnokság háromszoros olimpiai bajnok háziasszonya ugyanis hamarosan anyai örömök elé néz (érdekesség: a németek klasszisa, Katrin Wagner-Augustin szintén most babázik, és szintén feltett célja, hogy Londonban ott legyen a vízen). Helyette a négy számot vállaló Kovács Katalin és Kozák Danuta, a triplázó Csipes Tamara, rajtuk kívül pedig Szabó Gabriella, Benedek Dalma, Medveczky Erika, Sarudi Aliz és Vad Ninetta sikereiért szoríthatunk. Ketten kimaradtak a hölgynévsorból, de ők külön említést érdemelnek, most éledezik ugyanis a női kenu, ahol Takács Kincső és Baravics Gyöngyvér próbál szerencsét. A férfiaknál kissé egyszerűbb a képlet. Mivel hat újoncot is bedob Storcz, szinte csak Vajda Attila lapátol majd a győzelmi esélyesek terhével és a poznani ezüst kifényesítésének kényszerével a kenusoknál – rajta kívül a Sáfrán testvérek, Horváth Gábor, illetve a két év kihagyás után visszatért Kozmann György neve cseng különlegesen jól, a többiek még a nagy bizonyítás előtt állnak.
Amikor tévé elé kell ülni
Szerdán már lesz néhány futam, paraversenyzőink mindegyike vízre száll (szám szerint négyen), de a figyelem középpontjába a Dóm téri megnyitó kerül minden bizonnyal. Aztán csütörtökön korán kelés – a vb hivatalos honlapja, a szeged2011.hu szerkesztőinek is! Férfi és női 500-as előfutamokkal már 8.30-kor zubog a víz, s egészen a döntők fél 5-ös kezdéséig le sem csendesül, akkor is csak egy rövid szünet lesz. Pénteken még korábban kell kelnie annak, akit a teljes program érdekel, de a délutáni remélt éremzuhatag is előrébb jön, 16 órára. Szombaton is lesznek még elő- és középfutamok szintén reggeltől, a döntők pedig már fél 3 előtt beindulnak, hogy a nap végén jöhessen az igazi érdekesség: a váltóversenyek előfutamai! Vasárnap kicsit lazább nap lesz már, elég reggel 10-kor a tévé elé ülni – a köztelevízió gigantikus időtartamban sugároz közvetítéseket Szegedről az egész verseny alatt –, és a délutáni csendes pihenő utáni időszakra már lehet is családi programot szervezni.
Az elmúlt tíz világbajnokság egyikén sem szereztünk hatnál kevesebb aranyérmet, egynél kevesebb ezüstöt és kettőnél kevesebb bronzot, ha pedig ezt a minimálisnak nevezhető termést leszüreteljük a nemzeti ünnep hétvégéjén, Storcz Botond hajóskapitány és mi sem lehetünk elégedetlenek. Jöjjön az éremeső!

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés