Nem adják fel a harcot a Kadhafihoz hű csapatok a líbiai fővárosban. Bár Tripoli nagy részét már a felkelők ellenőrzik, a kormányerők kisebb csapatai újabb és újabb ellentámadásokat indítanak. Szemtanúk szerint Kadhafi erői bombázni kezdték a főváros repterét is. A felkelők közben tovább kutattak az épületekben bujkáló mesterlövészek után, már több tucat foglyot ejtettek.
„Történelmi pillanatokat élünk, nagy győzelem napjai ezek. Biztosíthatok mindenkit, hogy képesek leszünk jobb életet teremteni Líbia polgárainak és a következő generációknak is” – mondta a lázadók katonai szóvivője, Ahmed Bani.
A lázadók azt feltételezik, hogy a volt líbiai vezető két fiával együtt a fővárosban, a hírhedt Abu Salim börtön környékén bujkál. 1996-ban több száz foglyot mészároltatott le ott a Kadhafi-rezsim. A lázadók attól tartanak, hogy a volt líbiai vezető titkos alagutakon keresztül elmenekülhet a fővárosból.
Miközben a lázadók a volt líbiai diktátort keresik, Tripoli egyes kerületei lassan kiürülnek. A folytatódó összecsapások, illetve az akadozó közszolgáltatások miatt sokan elhagyják a fővárost. A külföldiek is igyekeznek elmenekülni: egy magyar, valamint több amerikai, belga, brit, francia és ukrán állampolgár próbál kijutni Líbiából. Az ő kimenekítésüket a magyar nagykövetség szervezi.
A nagykövetség munkatársai épp azon ügyködnek, hogy közreműködjenek az első Máltáról érkezett hajó fogadásában. „Még várjuk a hajó megérkezését, amit már egy ideje ígértek, csak a harcok miatt nem tudott közelebb kerülni Tripolihoz. Nagylelkű gesztus a részükről, hogy több hajót is küldenek majd” – nyilatkozta a Hír TV-nek Tóth József, a Külügyminisztérium sajtófőnöke.
Közben az Átmeneti Nemzeti Tanács vezetői már megérkeztek a líbiai fővárosba. Legfontosabb feladatuk az alapvető közszolgáltatások helyreállítása, illetve a kialakult humanitárius válsághelyzet kezelése lesz, amihez az ENSZ segítségét is kérték.
(HírTV)

Szegeden dolgozik a Hollandiából hazatért kardiológus professzor, aki robotsebészettel fejlesztene