A denevérek szinte mindenütt jelen vannak, mégis alig észlelhetők. A 20 és 100 kilohertz közötti tartományba eső hangjuk az emberi fül számára nem hallható. Hangjuk csak az 1990-es évek, a különleges denevérdetektorok feltalálása óta követhető.
A denevérek a világ legrégebbi emlősei közé tartoznak, több mint ötvenmillió éve élnek a Földön. Bár a kártevők elleni küzdelemben nagy segítségére vannak az embernek – egyetlen éjszaka alatt több ezer szúnyogot, legyet, bogarat és pókot elfogyasztanak –, mégis veszélyeztetett állatok, állományuk Németországban például az 1950-es évek óta 90 százalékkal csökkent. Ennek hátterében elsősorban a mérgező anyagok mezőgazdasági használata és a denevérek életterének csökkenése áll.
Az átfogó intézkedések ellenére nagyon lassan tapasztalható csak javulás az állományban Németországban, ráadásul a denevérek évente csupán egy-két utódot hoznak a világra. A baranyai Abaligeten este nyolc órára, a barlang bejárata elé várják az érdeklődőket a szervező Duna-Dráva Nemzeti Park és a pécsi állatkert munkatársai.
Az állatkert igazgatója, Szatyor Miklós denevérkutató által vezetett kétórás, ingyenes program résztvevői megtudhatják, milyen módszereket alkalmaznak a denevérkutatáshoz, majd hálóval befogott denevéreken ismerkedhetnek a fajok egyedi jellemzőivel. Emellett lehetőség lesz arra is, hogy a repülő emlősök hangját az emberi fül számára hallhatóvá alakító detektorral meghallhassák. Abaliget kiemelt szerepet tölt be a denevérekkel kapcsolatos ismeretterjesztésben. A barlang szomszédságában denevérmúzeum nyílt 2004-ben azzal a céllal, hogy a Magyarországon élő 24 denevérfajt megismertesse, megkedveltesse a látogatókkal és segítsen a hozzájuk kötődő alaptalan félelmek leküzdésében.
A Mecsek a hazai denevérek egyik kedvelt élőhelye, az abaligeti barlangban és környékén 20 faj egyedei is megtalálhatók.
(MTI)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”