A kéthektáros vízfelülettel rendelkező kolontári horgásztó medrének már a 70 százalékát megtisztították, a vörösiszappal telítődött mesterséges tó lúgos vizét folyamatosan szivattyúzzák, semlegesítik és ülepítik – közölte a helyreállításról és az újjáépítésről szóló heti összefoglalóban a katasztrófavédelem.
A tó mentesítését végző Aranyponty Zrt. vezérigazgatójának korábbi tájékoztatása szerint szeptemberben végeznek a tó megtisztításával, amelyből kotróhajóval naponta 300-500 köbméternyi erősen lúgos vizet termelnek ki. A labirintusszerűen kiépített ülepítő medencékben a vizet először sósavval semlegesítik, majd a többfázisú ülepítést követően a Torna-patakba engedik, amelynek a pH-értékét folyamatosan ellenőrzik. A mesterséges tó tisztítását nehezíti, hogy a meder több természetes forrásból állandóan újratöltődik.
A katasztrófavédelem közölte: az újjáépítési katasztrófavédelmi törzs öt vállalkozói kárenyhítési szerződést kötött meg, és a tizennégy bontásra ítélt vállalkozói ingatlanból kilencet elbontottak Devecserben. A külterületekről a katasztrófa óta eltelt csaknem 11 hónap alatt 884 ezer köbméter szennyezett anyagot és 149 ezer köbméter bontási törmeléket szállítottak be az ajkai timföldgyár területére, a helyreállításban-újjáépítésben az elmúlt héten naponta átlagosan 200 fő dolgozott 160 munkagéppel – áll a közleményben.
A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti egyik iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki, az áradás elöntötte az említett három települést. A katasztrófa következtében tízen meghaltak, több mint százhúszan megsérültek.
(MTI)

KRESZ-teszt: Ön tudja, ki halad át először a kereszteződésben?