Nemzetbiztonsági okokból a kormány szeptembertől felülvizsgálja a külföldi vállalatok hazai vállalatokban való többségi tulajdonszerzését Kínában – jelentette be a pekingi kereskedelmi minisztérium. A rendelkezés visszamenőleg is hatályos, vagyis a már megkötött üzletekre is vonatkozik. A veszélyesnek ítélt tranzakciókat a szabályozás értelmében semmisnek nyilvánítják, de alternatívaként a „tulajdonosi arányok kiigazítása” is lehetséges.
Az államtanács, vagyis a kínai kormány egy február közepi körlevelében rendelkezett az állami szintű felülvizsgálati szerv létrehozásáról, s vázolta fel a vizsgálat mechanizmusát. Eszerint végrehajtó szervként egy miniszteri vegyesbizottságot állítanak fel, amely a védelmi ágazathoz és a hadiiparhoz kötődő cégek, a mezőgazdasági, energiaipari, infrastrukturális, közlekedési, technológiai és kutatás-fejlesztési vállalatok külföldi cégekkel való összeolvadását és azok általi felvásárlását veszi ősztől nagyító alá. A vizsgálatot a minisztériumok, a nemzeti ipari szövetségek, az adott vállalat versenytársai, beszállítók, illetve más érintettek kérhetik. (A felvásárlásokat eddig is hatósági jóváhagyáshoz kötötték, ennek hiányában kényszerült például az amerikai Carlyle Group 2008-ban az állami irányítás alatt álló Xugong építőpari cégről lemondani.)
Az idén minden eddiginél több cég próbálta bevásárolni magát a kínai piacra: a Dealogic adatszolgáltató statisztikái szerint július végéig 439 üzlet született, összesen 28,4 milliárd dollár (5362 milliárd forint) értékben. A tranzakcióknak azonban csupán kevesebb mint fele járt többségi tulajdonszerzéssel, ami legtöbbször külföldi tulajdonból került külföldi tulajdonba. Ennél is kisebb a kínai cégekben irányítást szerző külhoni vállalatok aránya. Ez sikerült júniusban a brit Diageónak, amely már 53 százalékos tulajdonosa a szecsuani (Sichuan) Chengdu Quanxing vállalatnak.
(MTI)

KRESZ-teszt: Ön tudja, ki halad át először a kereszteződésben?