Nehezítik a külföldiek dolgát

Rekordszámú külföldi cég vásárolná be magát a kínai piacra, egyre csökken azonban a mozgásterük. A kormány tovább szigorít: szeptembertől felülvizsgálja a többségi tulajdonszerzést a stratégiai ágazatokban.

MNO
2011. 08. 27. 15:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetbiztonsági okokból a kormány szeptembertől felülvizsgálja a külföldi vállalatok hazai vállalatokban való többségi tulajdonszerzését Kínában – jelentette be a pekingi kereskedelmi minisztérium. A rendelkezés visszamenőleg is hatályos, vagyis a már megkötött üzletekre is vonatkozik. A veszélyesnek ítélt tranzakciókat a szabályozás értelmében semmisnek nyilvánítják, de alternatívaként a „tulajdonosi arányok kiigazítása” is lehetséges.

Az államtanács, vagyis a kínai kormány egy február közepi körlevelében rendelkezett az állami szintű felülvizsgálati szerv létrehozásáról, s vázolta fel a vizsgálat mechanizmusát. Eszerint végrehajtó szervként egy miniszteri vegyesbizottságot állítanak fel, amely a védelmi ágazathoz és a hadiiparhoz kötődő cégek, a mezőgazdasági, energiaipari, infrastrukturális, közlekedési, technológiai és kutatás-fejlesztési vállalatok külföldi cégekkel való összeolvadását és azok általi felvásárlását veszi ősztől nagyító alá. A vizsgálatot a minisztériumok, a nemzeti ipari szövetségek, az adott vállalat versenytársai, beszállítók, illetve más érintettek kérhetik. (A felvásárlásokat eddig is hatósági jóváhagyáshoz kötötték, ennek hiányában kényszerült például az amerikai Carlyle Group 2008-ban az állami irányítás alatt álló Xugong építőpari cégről lemondani.)

Az idén minden eddiginél több cég próbálta bevásárolni magát a kínai piacra: a Dealogic adatszolgáltató statisztikái szerint július végéig 439 üzlet született, összesen 28,4 milliárd dollár (5362 milliárd forint) értékben. A tranzakcióknak azonban csupán kevesebb mint fele járt többségi tulajdonszerzéssel, ami legtöbbször külföldi tulajdonból került külföldi tulajdonba. Ennél is kisebb a kínai cégekben irányítást szerző külhoni vállalatok aránya. Ez sikerült júniusban a brit Diageónak, amely már 53 százalékos tulajdonosa a szecsuani (Sichuan) Chengdu Quanxing vállalatnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.