Nem létezik a piac láthatatlan keze

2009-ről 2010-re 337 százalékkal megugrott a portugál és spanyol számítógépek elleni támadások száma – írja a Jornal de Negócios. Három közgazdasági Nobel-díjas egy német fórumon beszélt a világválság okairól és lehetséges megoldásairól. Akárcsak máskor, most is meglepő következtetéseket vontak le – derül ki az argentin Clarín tudósításából.

2011. 08. 27. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jornaldenegocios.pt – Portugália

Dmitrij Besztuzsov, a Kaspersky Lab latin-amerikai kutatási és elemző részlegének vezetője a cég Mexikóban zajló konferenciáján számolt be a spanyol és portugál célpontok elleni több mint 9 millió támadásról. Azonban megnyugtatta az érdekelteket, hogy bár még mindig elég magas a támadások száma, az a válság miatt mindenképpen csökkenni fog, mert az ilyen támadók főleg a pénzre hajtanak rá. De válság idején az információk is sokat számítanak, és a pénzintézetek csábítják a kiberbűnözőket. Az úgynevezett „öszvérek” (közvetítők) információkat rabolnak, és a távmunkát kereső és számítógéphez értő munkanélkülieket keresik igazán. 150 dollárért megvetetik velük a botnetet – vagyis azt a személyi számítógép-hálózatot, amely más gépeket tart ellenőrzése alatt, hogy információkat raboljon –, munkájukért 5-15 százalékot kapnak.

Mivel ez a pénzszerzési mód egyre profibb, és egyre többen vesznek részt benne, nehéz elfogni a bűnözőket. Az „öszvér” ugyanis csak az egyik tagja ennek a hálózatnak, amely akár hét elemből is állhat. A hatóságok mindig a vírusgyártót keresik, de rajtuk kívül vannak viszonteladók, és persze egyszerű terjesztők is. Fábio Assoli, a hackertámadások részlegének elemzője arról beszélt a konferencián, hogy a brazil hackerek már nemcsak hazájukban „dolgoznak”, hanem megkezdték a támadásokat a portugál és a spanyol bankok ellen is.

clarin.com – Argentína

A 2001-ben államcsődöt jelentő dél-amerikai ország a 2008-as válság kezdete óta még nagyobb figyelmet fordít a globális gazdaságban bekövetkező változásokra és összeomlásokra, valamint ezek elemzésére. Ezért a Clarín tudósítója ott volt a németországi Lindauban rendezett fórumon, ahol három közgazdasági Nobel-díjas is felszólalt. Joseph Stiglitz (2001) és Edward Prescott (2004) is úgy gondolja, hogy csődöt mondott a makrogazdaság. A hagyományos modellekben ugyanis nem léteztek a különféle buborékok, és az összeomlásoknak sincs különösebb jelentőségük. Hívei azt gondolták, hogy a válságok leküzdéséhez elég mérsékelt szinten tartani az inflációt, és akkor a növekedés, meg a stabilitás majd magától visszatér.

Csakhogy a gazdasági résztvevők nem mindig döntenek és gondolkodnak ésszerűen, ezért a fogyasztók és a befektetők lélektanát is tanulmányozniuk kell az elméletek kidolgozásához. Mégpedig azért, mert amitől félünk, az végül be szokott következni. Az összes klasszikus modell egyszerűsítés, csak az a probléma velük, hogy téves egyszerűsítések – szögezte le Stiglitz. A piac láthatatlan keze pedig azért nem látható, mert nem is létezik – tette hozzá. A 19. században óriási átalakuláson ment keresztül a mezőgazdaság, most ugyanez történik a manufaktúrákkal, amikor a munkaerő felszippantása korlátlan mértékű lehet. Ezért ma az embereknek ott kellene hagyniuk a manufaktúrákat – javasolta a Világbank egykori alelnöke.

Prescott szerint a munkavállalók és a befektetők napjainkban az adatbankok, a szoftverek és a kommunikáció felé fordultak, és átalakítják az Egyesült Államok vállalkozói terepét. Az 1976 óta működő Apple példáját említette bizonyítéknak, amelynek társalapítója, Steve Jobs a minap vonult vissza az üzleti élettől. A távközlési óriás ugyanis tőzsdei értékben nemrég hagyta maga mögött az Exxont. Pedig az olajóriás a 20. század jó részében a gazdasági élet meghatározó szereplőjének számított. Megmaradtak ezek a termelési összeomlások (túltermelési válságok), és jóval nagyobb hatást gyakorolnak, mint eddig gondolták – hangsúlyozta Prescott. Különösen azokra a döntésekre van nagy hatásuk, amelyekkel meghatározzák, hogyan osztják el a befektetéseket a globalizáció ezen szakaszában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.