Több szakmát lehet tanulni Budapesten

A fővárosi fenntartású oktatási intézmények nappali tagozatain több mint 56 ezer diák kezdi meg a tanévet – tájékoztatott a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatósága pénteken. Iskolaösszevonás nem lesz az új tanévben, a tanulható szakmák száma pedig bővült.

MNO
2011. 08. 26. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Önkormányzat az oktatási ágazat 127 intézményének felügyeletét látja el a jövő csütörtökön kezdődő tanévben. Ez eggyel kevesebb, mint az előző évben, mert a Zugligeti Középiskolai Leánykollégium visszakerült a Szent Ferencről elnevezett Szegénygondozó Nővérek egyházhoz.

Az úgynevezett családjukból kiemelt gyermekek gondozását-nevelését 25 intézmény végzi, ugyanakkor a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó intézmények közül további nyolcnak is van gyermekotthoni szakmai egysége.

Az új tanévet több mint 56 ezren kezdik nappali képzésben a főváros oktatási intézményeiben, ez 500-1000 fővel kevesebb, mint az ezt megelőző évben. (Pontos adatok az intézményi adatszolgáltatás összesítése után lesznek). A nappali rendszerű képzésben a környező településekről érkező tanulók aránya az elmúlt évek során folyamatosan növekedett, a bejárók aránya átlagosan 35 százalék, a kollégistáké 4 százalék. A fővárosi fenntartású gyermekotthonokban, augusztusi adatok szerint, mintegy 2000 gyermek és utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőtt él, rajtuk kívül 500-an a területi gyermekvédelmi szakszolgálathoz tartozó nevelőszülői családokban nevelkednek, további 300 gyermeket civil nevelőszülői hálózatok nevelőszülői nevelnek.

A 2011/2012-es tanévben bővül az előre hozott szakiskolai képzésben az adott szakmát oktató szakiskolák száma, változatlan szakmakínálat mellett. A Városháza tájékoztatása szerint a legnépszerűbbek a kereskedelmi-marketing, az üzleti adminisztráció és a vendéglátás-idegenforgalom szakmacsoportok szakmái, továbbá a hiányszakmák közül a burkoló, kőműves és villanyszerelő szakok.

A hagyományos szakiskolai és az érettségire épülő szakképzésben az előző években 21 szakmacsoportban indítottak osztályokat, a legtöbbet a közlekedés, informatika, egészségügy, kereskedelem-marketing és üzleti adminisztráció szakmacsoportokban. Az engedélyezett szakmák köre a most induló tanévre bővült, így például cipész, lakberendező, műemlékfenntartó technikus és orvosi laboratóriumi technikai asszisztens szakon is lehet tanulni.

A főváros intézményt nem, de feladatot átvállalt kerülettől. A Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium gimnáziumi képzésében részt vevő tanulókat a főváros saját intézményhálózatában helyezték el, úgy, hogy a diákok folytathatják a már megkezdett képzésüket. Ez a 2011/2012-es tanévben egy-egy osztály elhelyezését jelentette a 10., 11. és 12. évfolyamon.

A kommunikációs igazgatóság közölte: két kerülettel folynak tárgyalások szakképzési feladatátadásról, amely előreláthatólag a 2012/2013-as tanévre valósul meg. A Fővárosi Önkormányzat iskolái 39 milliárd 475 millió forintból gazdálkodhatnak, ami csaknem 1,9 milliárd forinttal kevesebb az előző évi összegnél.

A most induló tanévben iskolaösszevonás nem lesz, és a főváros nem tervez változtatásokat a gyermekvédelmi intézmények esetében sem. Megjegyzik, hogy a következő időszakot nagyban befolyásolják a közoktatásra és szakképzésre vonatkozó új jogszabályok. A főváros az iskolák működését azzal stabilizálná, hogy a több mint száz oktatási intézmény szeptember 1-jétől nem folytat önálló gazdálkodást, hanem a 15 újonnan létrehozott gazdasági szervezet látja el a feladatot. A változtatástól 2012-től éves szinten 1 milliárd 55 millió forint megtakarítást várnak.

Új elemként jelennek meg a koordinációs irodák, amelyek a gazdasági szervezetek munkáját támogatják. Itt szabadidő-szervező, gyermek- és ifjúságvédelmi felelős, pszichológus és pályázatokat támogató koordinátor kezdi meg a munkáját szeptember 1-jével. A Fővárosi Önkormányzat a szakképzési szerkezet felülvizsgálatával folytatja munkáját, indoklásuk szerint azért, hogy az új munkaerő-piaci kihívásoknak is meg tudjanak felelni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.