17 ezer pont alatt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe az elmúlt héten 17 ezer pont alá süllyedt. A hazai piacon a figyelem középpontjában a devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó kormányzati javaslat állt.

MNO
2011. 09. 18. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BUX hétfőn 17 ezer pont alá esett, és egész héten nem tudott e szint fölé kapaszkodni. Pénteken 16 779,45 ponton zárt az index, egy hét alatt 1,54 százalékkal, 262 ponttal csökkent az értéke az előző heti, közel 1200 pontos visszaesést követően. A részvénypiacon 79,09 milliárd forint értékben születtek üzletek az előző hét 88,65 milliárd forintos forgalma után. A vezető részvények vegyesen zárták a hetet.

Hétfőn még folytatódott a lejtmenet a tőzsdéken az előző heti nagy visszaesések után, a nyugat-európai piacok kétéves mélypontokra süllyedtek. A hét további részében viszont javultak a tőzsdemutatók. Ehhez egyebek közt hozzájárult, hogy Németország és Franciaország megerősítette elkötelezettségét Görögország euróövezetben tartása, következésképp megsegítése iránt. A devizapiacok mellett a részvénypiacokon is segített a nagy jegybankok csütörtöki bejelentése összehangolt akciójukról, amellyel jelentősen növelni kívánják a dollárlikviditást az euróövezeti bankrendszer részére.

A javuló globális részvénypiaci hangulat a BÉT-en csak korlátozottan éreztette hatását, a CIB Bank értékelése szerint ez jelzi az ország megítélésében az elmúlt napokban bekövetkezett negatív változásokat. A hazai piacon a figyelem középpontjában a devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó javaslat állt. A javaslatról a héten minden nap újabb és újabb részletek derültek ki, amelyek alapján egyre szűkült azok köre, akik élni tudnak majd a lehetőséggel. A törvényjavaslatot pénteken nyújtották be a parlamentnek. A piaci szakemberek szerint a végtörlesztés továbbra is kockázatot jelent a forintra nézve, és ez tükröződik a befektetői megítélésben.

A hét első napján a kereskedés az OTP és az FHB nélkül folyt. A felfüggesztést a kibocsátók kérték arra számítva, hogy a miniszterelnök parlamenti beszédében a bankokat érintő és így árfolyamukat befolyásoló információk kerülnek napvilágra. Az óvatosságot minden bizonnyal az indokolta, hogy előző hét pénteken az OTP árfolyama napközben 15 százalékot esett a végtörlesztés javaslatának bejelentésére.

Orbán Viktor hétfőn közölte: a kormány megvalósíthatónak minősítette a rögzített árfolyamon történő, egyösszegű végtörlesztés javaslatát. A kormány kezdeményezi továbbá, hogy a devizahitelekkel kapcsolatban forintban jelentkező költségeket a bankok csak forintban számolhassák fel.

Az OTP végül az előző heti záróárával megegyezően, 3740 forinton zárt pénteken. Az FHB-papírok árfolyama 14,09 százalékkal, 506 forintra esett. A Mol árfolyama 1,92 százalékkal, 15 105 forintra csökkent. A Magyar Telekom 0,61 százalékkal erősödött, 592 forinton fejezte be a hetet. A Richter-részvények ára 4,83 százalékkal, 32 500 forintra esett. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis viszont 5,42 százalékkal, 15 180 forintra erősödött.

A kis- és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX egy hét alatt 1,65 százalékkal, 23 ponttal csökkent, pénteken záráskor 1399,74 ponton állt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.