Az elemzők is elérhetőnek tartják a kormány célkitűzését

Elérhetőnek látják a kormány legújabb prognózisa szerinti kétszázalékos gazdasági növekedést 2011-re az MTI által megkérdezett elemzők a csütörtökön közzétett második negyedéves GDP-adatokat kommentálva. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig úgy véli, hogy a következő negyedévekben a belső kereslet várhatóan tovább javul, amely a bizonytalan külpiaci konjunktúra mellett is stabilizáló erővel hat a növekedésre. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/808466" target="_blank"><strong>• 1,5 százalékkal nőtt a GDP a tavalyi adatokhoz képest</strong></a>

MNO
2011. 09. 08. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei második negyedévben a megelőző negyedévhez, és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján csütörtökön. A most közölt adatok megegyeznek az előzetesen publikált számokkal. A növekedés hajtóereje továbbra is elsősorban az ipari termelés, illetve a külkereskedelmi egyenleg maradt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleményében úgy vélekedik, hogy a gazdaság belső motorja, a fogyasztás a stabilizálódás jeleit mutatja, azonban az exportszektor átmeneti lendületvesztése, illetve a továbbra is gyenge beruházási dinamika ellentételezi ezt a hatást. A tárca szerint az előttünk álló negyedévekben a belső kereslet várhatóan további pozitív jeleket fog felmutatni, amely a bizonytalan külpiaci konjunktúra mellett is stabilizáló erővel hat a növekedésre.

Az NGM hangsúlyozza, hogy a magyar gazdaság lendületvesztése az utóbbi hónapokban publikált ipari adatok ismeretében nem volt váratlan, és a világpiacokon is tapasztalható bizonytalanság is jelzi, hogy a fejlett világ növekedése megtorpanni látszik. Magyarország kis, nyitott gazdaság, ezért az adatokban a nyugati államok (különösen Németország) trendjei gyorsan megjelennek – fűzi hozzá a tárca.

Németh Dávid, az ING makroelemzője az MTI-nek elmondta: kisebb meglepetés, hogy a háztartások fogyasztása nem esett vissza, hanem csak stagnált, míg például a mezőgazdaság jó teljesítményére – már csak a tavalyi alacsony bázis miatt is – számítani lehetett, mint ahogyan a feldolgozóipar növekedésének lassulására is lehetett következtetni az ipari termelési adatokból.

A következő negyedév kilátásairól úgy vélekedett, hogy a mezőgazdaság teljesítménye segítheti a növekedést, az iparban ugyanakkor nem látszik magasabb növekedési dinamika, és az építőiparban, valamint a szolgáltatások területén sem várható bővülés. Hozzáfűzte: utóbbi szektort az is visszahúzza, hogy július-augusztusban magas svájcifrank-árfolyamok voltak jellemzőek.

Németh Dávid a harmadik negyedévben további lassulást vár, és csak 1,2 százalékos növekedéssel számol, míg a második negyedévhez képest ismét stagnálhat, esetleg kissé vissza is eshet a gazdaság teljesítménye. 2011-re a szakértő 2 százalékos növekedést prognosztizál.

Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője elmondta: éves alapon továbbra is az ipari export a gazdaság húzóereje, de negyedéves összevetésben mér ez is negatívan járult hozzá a növekedéshez. A mezőgazdaság erős teljesítményére számítani lehetett, de mivel kicsi a súlya a GDP-ben, ez csak arra volt elegendő, hogy az előző negyedévhez képest stagnálásba húzza fel a gazdasági teljesítményt – fűzte hozzá.

Az építőiparban továbbra is jelentős csökkenés várható Árokszállási Zoltán szerint. Bár a gazdasági kilátások az elmúlt hetek adatai alapján érdemben romlottak, az ipari termelés kissé javulhat a második negyedévhez képest, egész évre pedig durván 2 százalékos növekedés lehet tartható – vélekedett a szakértő.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.