Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A baloldali-liberális berlini napilap Stefan Haserlberger Az SPD előre hozott Bundestag-választásokat követel című cikkében tudósít a németországi politikai válság legfrissebb történéseiről. Sigmar Gabriel SPD-elnök felszólította Angela Merkel (CDU) kancellárt, hogy fejezze be koalícióját az FDP-vel és tegye lehetővé az előre hozott választásokat. „Ha a kancellár és pénzügyminisztere, Wolfgang Schäuble meg kíván felelni Németország Európával szembeni történelmi felelősségének, akkor nem kormányozhat tovább ebben a koalícióban – nyilatkozta Gabriel a lapnak. – Nem a kancellár alakítja a kormánykoalícióban Németország szerepét Európában, hanem a felbomlóban lévő FDP teljesen kiszámíthatatlan tagjainak véleménye.” Gabriel az eurómentő-csomag (EFSF) kibővítésére, valamint a tartós eurómentő mechanizmusra (ESM) vonatkozóan világossá tette, hogy pártja egy Merkel vezette kisebbségi kormányt ezekben a kérdésekben hajlandó lenne támogatni. Az SPD belépését a nagykoalícióba Gabriel kizárta. Az SPD tisztában van a Németországgal és Európával szembeni felelősségével és ennek megfelelően fog cselekedni a parlamentben. Gabriel az előre hozott választások felvetésével válaszolt a koalíción belül éleződő vitákra.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilap A Credit Suisse megvásárolja a szabadságát című cikkében tudósít a német igazságszolgáltatás és a svájci nagybank alkujáról. A düsseldorfi államügyészség és a Credit Suisse az ellene folytatott adócsalási ügyben meg kíván egyezni: a bank 150 millió eurót fizetne büntetésként. A nyomozó hatóság hétfőn bejelentette, hogy megállapodva a bankkal a tartományi bíróságnál ilyen nagyságú büntetés kifizetését kezdeményezte. Az összegben benne vannak azok a vagyoni előnyök, melyeket a bank az eljárásban érintett fekete pénzek kezelésével megszerzett. A bank érve az volt, hogy ezzel a lépéssel egy hosszadalmas jogi eljárást tud elkerülni. Hasonló eljárásban a svájci magánbank, a Julius Bär és a liechtensteini fejedelmi bank, az LGT is megvásárolta az eljárás leállítását.
A Credit Suisse ellen azért kezdődött a szövetségi köztársaságban eljárás, mert fennállt annak a gyanúja, hogy német magánszemélyeknek segített az adócsalásban. A düsseldorfi államügyészségen 2010 márciusában egy lopott, ügyféladatokat tartalmazó CD alapján – amit 2,5 millió euróért vásároltak meg – több mint ezer Credit Suisse-ügyfél ellen kezdődött nyomozás. A megszerzett bizalmas adatok megerősítették annak gyanúját, hogy a Bermudákon bejegyzett életbiztosítások szolgáltak az adózatlan pénzek elrejtésére. Tavaly júliusban a második legnagyobb bank 13 német városban fenntartott fiókjánál tartottak házkutatást. Időközben a bank kilenc munkatársa ellen indult nyomozás, mert ők segíthettek az adócsalásban.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat