Mi volt a legfelelőtlenebb politikai kezdeményezés?

A második világháború utáni időszak „legfelelőtlenebb politikai kezdeményezései” közé tartozott az európai valutaunió létrehozásáról szóló döntés – írta hétfőn megjelent cikkében Lord Nigel Lawson.

MNO
2011. 09. 05. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit Konzervatív Párt egyik legnagyobb tekintélyű veteránja, aki Margaret Thatcher kormányában 1983-tól 1989-ig a pénzügyminiszteri tisztséget töltötte be, a The Timesnak írt elemzésében úgy vélekedett, hogy az euróövezet megalkotása „alapvetően politikai, és nem gazdasági jellegű” program volt.

Lord Lawson szerint ugyanis Franciaország annak idején „rettegett” az éppen újraegyesült Németország hatalmától, és attól is, hogy már nem tudja egyedül ellátni Európában betöltött vezető szerepét, amelyről úgy gondolta, hogy „sorsszerűen” őt illeti. Kezdettől fogva világos volt azonban, hogy az euróövezeti kezdeményezésnek „sírás lesz a vége”, ha a valutaunióhoz nem társul teljes politikai unió – írta hétfői cikkében a tory politikus.

A volt brit pénzügyminiszter szerint ez már igen régi felismerés. Lord Lawson idézi Karl Blessinget, a Bundesbank egykori elnökét, aki már 1963-ban kijelentette, hogy „egy szövetségi szintű jegybanki rendszer csak akkor kivitelezhető, ha a közös kereskedelempolitika mellett közös pénzügyi, költségvetési, szociális és bérpolitika is kíséri ... ehhez azonban szövetségi állam kell olyan európai parlamenttel, amelynek törvénykezési fennhatósága van minden tagország esetében”.

Lord Lawson szerint az euróövezet megalkotói között voltak, akik pontosan tudták, hogy a valutaunió olyan válsághoz vezet majd, amelyen csak teljes politikai és költségvetési unió kialakításával lehet felülkerekedni, és „ez is volt a céljuk ezzel az egésszel”. A konzervatív politikus szerint azonban „eljött az idő annak kimondására, hogy ebből elég”, és „határozottan fel kell hagyni” azzal az elképzeléssel, hogy az integrációs folyamat egyetlen elfogadható végállomása az Európai Egyesült Államok.

Nem elégséges azonban ennek puszta deklarálása; olyan alkotmányra van szükség, amely kijelöli az EU-t alkotó nemzetállamok „rögzített és megváltoztathatatlan” felelősségi és hatásköreit, vagyis épp az ellenkezőjét tartalmazza, mint az „alkotmányellenes” lisszaboni szerződés – olvasható Nigel Lawson hétfői írásában.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.