Handelsblatt (handelsblatt.com)
A düsseldorfi gazdasági napilapban Hans-Olaf Henkel „Északi euró a transzferunió helyett” című írásában fejtegeti a német ipar egyik legbefolyásosabb lobbistája, szerinte miért halott a közös európai fizetőeszköz. A szövetségi alkotmánybíróság ítélete nem akadályozza meg, hogy Európa transzferunióvá váljon. (Ahol a gyengéket támogatják az erősek – a szerk.) „Az alkotmánybíróság döntése felállított egy pár akadályt, de ez nem változtat azon, hogy a szövetségi kormány az ő »alternatívátlan« európolitikájával továbbmehet a transzferunió irányába” – írja Hans-Olaf Henkel a lapban.
Ha a politikusok megerősödve az alkotmánybíróság hátszelétől továbbra is védelmükbe veszik az egységes eurót, akkor minden ország az összes állam adósságáért felelős lesz. Ismerjük a német tartományok pénzügyi kiegyenlítő mechanizmusát, ami a szervezett felelőtlenséggel egyenlő – figyelmeztet a Német Ipar Szövetségi Szervezetének (BDI) egykori elnöke. Henkel szerint alternatíva egy úgynevezett „északi euró” lehet, Németországgal, Hollandiával, Finnországgal, Ausztriával és Svédországgal. Ezeket az országokat a közös stabilitási kultúra köti össze. A „déli euró” övezetének államai ezután leértékelhetik a valutájukat, hogy javítsák a versenyképességüket. „Mivel a pártjaink nem hajlandók észhez térni, ezért egy új pártot kell létrehozni” – követelte a gazdasági szakember.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap SPÖ-frakcióülés: stratégiai játszmák az előre hozott választások körül című cikkében foglalkozik az osztrák szocialisták gondolatkísérleteivel. Vagyonadó, védkötelezettség, nemzetközi pénzügyi tranzakciós adó és atomenergia. Ezek a hivatalos témák, melyekről az osztrák szocialisták (SPÖ) kétnapos, csütörtöki és pénteki kihelyezett kahlenbergi frakcióülésükön tárgyalni fognak. Zárt ajtók mögött, a sajtó számára nem nyilvános ülésen azonban egészen más kérdésről fognak vitatkozni. Mi a teendő azzal a kedvező közhangulattal, amivel az SPÖ szembesül?
SPÖ-s körökben a 2012 első félévében végrehajtott előre hozott választások forgatókönyvéről gondolkodnak. A néppárt ezzel szemben nem gondolja, hogy azt Werner Faymann SPÖ-elnök és kancellár meg merészelné lépni. Ha az SPÖ a kancellár eddigi cáfolatai ellenére az előre hozott választások mellett dönt, akkor egy eszkalációs stratégiát fog követni, ahol az ÖVP valamikor elveszti a türelmét és hozzájárul az előre hozott választásokhoz. S úgy tűnik, az előkészületek már zajlanak.
Egy vizsgálóbizottság a Schüssel-kormány botrányainak kiteregetésével foglalkozik, ami számos lehetőséget nyújt arra, hogy a koalíciós partnert idegesítse, s a védkötelezettség felszámolása robbanásveszélyt okozhat a koalícióban. Ez ráadásul komoly téma lehet a kampányban.
Egy harmadik kampánytémát is stratégiai alapossággal készít elő az SPÖ. Az igazságosság harcosaként a párt magasabb vagyonadót, vagy a gazdagok megadóztatását követeli. Az SPÖ elképzelései végigviteléhez egy prominens harcostársat hívott, aki eddig az ÖVP koronatanúja volt, azt bizonyítandó, mennyire értelmetlen a vagyonadó.
Az illető nem más, mint Ferdinand Lacina, a korábbi szocialista pénzügyminiszter, akinek a hivatali ideje alatt – 1986–1995 között – megszüntették a vagyonadót. Lacina szerdán kiállt a vagyonadó, az örökösödési és ajándékozási adó mellett. Az általa felszámolt adónem elsősorban az üzemeket érintette, az új adó most azonban a magánvagyonokat venné célkeresztjébe – fogalmazott a volt miniszter.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!