Album a családnak

O.Á.
2000. 05. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti Athenaeum 2000 jelentette meg – Szlovákiában nyomtatva – azt a Németországban írt, Angliában képekkel ellátott albumot, amely szándéka szerint a XX. századot hivatott a családoknak bemutatni. Nem egyszerűen lekopírozták a magyar szerkesztők a Bertelsmann eredeti kötetét, hanem ahol tehették, hírekkel egészítették ki, s azzal, hogy Bartók Bélát a címlapra rakták, azt sugallják, mi, magyarok is részei vagyunk a világtörténelemnek. A 20. század évről évre című 2850 eseményt, 3200 személyiséget 1150 képpel megjelenítő kötet (hasonló volt és lesz jövőre is, amikor azok a kiadók jutnak szóhoz, amelyek 1901-től datálják a búcsúzó századot) mindenekelőtt szórakoztat, hiszen nem száz esztendő borzalmaira összpontosít, hanem arra, mitől vált elviselhetővé, olykor kellemessé ez az időszak. Hogyan élték meg a szerencsésebb nemzetek ezt a kort: milyen találmányok könnyítették meg mindennapjaikat ( rögtön 1900-ban jön a Kodak fényképezőkép és a hamburger), milyen öltözködési divatot követtek, milyen események foglalkoztatták őket, mit kapott fel a sajtó. Ebben az összeállításban az a természetes, hogy egyazon oldalra kerül az Európát kettéosztó vasfüggöny és a párizsi strandon megjelenő bikini, ez utóbbi, talán mondani sem kell, nagyobb terjedelemben. A Love story és lengyelországi zavargások. Allende meggyilkolása és Anna hercegnő pompás esküvője. A Watergate és a Queen együttes videoklipje. A prágai Charta '77 és George Lucas filmje, a Csillagok háborúja és Elvis Presley halála. A boszniai háború és az európai Disneyland. Bartók Béla a címlapon alaposan megtéveszthet minket, hiszen e kötetben alig esik szó a magas kultúráról. Író, képzőmúvész, zeneszerző csakis azért kerülhet szóba, mert tevékenysége valamiféle politikai, társasági eseményhez, botrányhoz kötődik. Bartók Béla elhagyta Magyarországot, ennyi elég. Arthur Miller elvette Marylin Monroe-t. Szolzsenyicin emigrált, Heinrich Böll fogadta Németországban. Salman Rushdie-ra halálos ítéletet mondtak ki Irán vallási vezetői. Nem így a sportolók. Mintha az ezredvégi üzleti vállalkozások szemszögéből ítéltetnének meg a teljesítmények. Első a tenisz, aztán a kerékpár, a profi ökölvívás, a golf, a műkorcsolya. Ugyanilyen mércével méretik a könnyűzene, az első dzsesszcsillagoktól a Spice-girlig. Opera nincs, de van musical. Van klasszikus balett, ha botrányhoz kötődik – Nyizsinszkijtől Nurejevig. És van képregény és rajzfilm minden mennyiségben. Nincs Fellini, hiányzik az európai film, csak amerikai. Úgy tűnik, Európa feladta. A német szerkesztők tetszeni akarnak odaát. Ennek ellenére, vagy éppen ezért, érdemes böngészni ezt a pompás kiállítású albumot, érdemes dokumentumként őrizni: így látta a századvég a századot.(A 20. század évről évre, Athenaeum 2000, Budapest, 2000. Ára: 6980 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.