A Muzsikás missziója

Devich Márton
2000. 09. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarországi és erdélyi hangszeres népzenével való személyes találkozás volt az az élmény, amely a Muzsikás együttest 1973-ban útnak indította. Tagjai – Sipos Mihály, Éri Péter, Hamar Dániel és Porteleki László – missziót teljesítenek, több szempontból is. Rendületlenül hisznek abban, hogy a magyar népzene ismét mindennapi életünk részévé válhat. A Kossuth-díjas és most már Magyar Örökség díjas Muzsikás nemzetközi sikere és elismertsége példa nélküli a műfajban. Amerre csak jártak 1980 óta állandó partnerükkel, Sebestyén Mártával, meghódították hallgatóságukat. Az együttes 1999-ben megjelent Bartók-albuma hosszú időn át vezette az európai rádiók világzenei listáját, a hanglemez pedig tovább erősítette a nemzetközi érdeklődést a magyar autentikus népzene iránt.Azt sem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a Muzsikás a sikereit nemcsak a magyar népzene erejének, hanem kiváló hangszertudásának is köszönheti. A „muzsikások” olyan zenészegyéniségektől tanultak, mint a széki Moldován György és Ádám István. Kezdetben a hagyományos táncházi muzsikálás elsajátítása volt a céljuk, később azonban kiléptek a koncerttermek közönsége elé, így szerezve újabb és újabb híveket a műfajnak itthon és külföldön is. De a sok utazás, a világhír sem tántorította, csábította el a Muzsikást legfontosabb „szolgálataitól”: Budapesten, Marczibányi téri klubjukban csütörtökönként a felnőtteknek játszanak talpalávalót, keddenként pedig gyermektáncházat tartanak, ugyanolyan csillogó szemmel és kedvvel, mint tették ezt évekkel ezelőtt.A legutóbbi időben a Muzsikás újabb feladatot tűzött ki maga elé. Az együttesnek eltökélt szándéka, hogy nyisson a komolyzene rajongói felé. Ahogy Hamar Dániel lapunk érdeklődésére fogalmazott, azon dolgoznak, hogy olyan nemzedék nőjön fel, amely nemcsak a komolyzene értékeit tiszteli, hanem „otthon van” a magyar népzenében is, és értékeli a szépségeit, eredetiségét, sőt ismeri annak hatását is a hazai zenekultúrára. E nemes munkának első állomása volt a Bartók-album, majd a Kodály–Bartók-est (neves komolyzenészek közreműködésével), amellyel az elmúlt hónapokban a világot is bejárták. (Kodály-album készítésén is gondolkodnak.) Muzsikáltak az Egyesült Államokban, Aix-en-Provence-ban és Ravennában egy-egy rangos fesztiválon, felléptek kétszer Spanyolországban, majd Hannoverben, illetve Prágában, a híres WOMAD fesztiválon. E napokban a Muzsikás éppen Japánban zenél: a Tokióban létrehozott világzenei színházban ad hat koncertet, majd Svéd-, Észt- és Finnországba utazik. A távolabbi jövő nagy szenzációja, hogy felkérték őket arra, játsszanak 2003-ban egy koncerten a Takács-kvartettel a Carnegie Hallban. A Muzsikás álmai – úgy tűnik – valóra válnak. Hiszen a világ egyik legrangosabb komolyzenei pódiumán zenélhet, s ezzel egyben bizonyítja azt is, hogy a magyar népzenének van mondanivalója a ma emberének is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.