Olajügy: vitatott jelentéstervezet

Kis Ferenc
2000. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kezdi tárgyalni jelentéstervezetét a parlament olajügyekkel foglalkozó vizsgálóbizottsága. A Pallag László (FKGP) bizottsági elnök útmutatásai alapján a testület szakértői által készített szövegről nagy vita várható, mert azt információink szerint a testület több tagja tárgyalási alapnak sem fogadja el.A lapunk birtokába került jelentéstervezet az olajügyek politikai és gazdasági hátterével kapcsolatban megállapítja: a rendszerváltozást megelőzően vagyonátmentés történt. Amikor az Antall-kormány megalakult, olyan közegbe került, ahol minden vezető pozíciót az MSZMP emberei töltöttek be. A tervezet szerint az Antall- és a Boross-kormány idején a parlament által hozott törvények minősége sok kívánnivalót hagyott maga után, a privatizációs törvény például könnyű lehetőséget nyújtott a korrupcióra, tisztátalan pályázatokkal a vagyonszerzésre.Az 1994–98-as ciklusban a kormány gazdaságszabályozó és -védelmi intézkedéseit ellentmondásosan hozta meg, és ezzel inkább indukálta, mintsem gátolta a bűnözés szerveződését – vélik a szöveg készítői. Az anyag utal az olajgate-ügyre is.A kormányzati adminisztráció szerepe már kezd szorosan kapcsolódni a vagyonszerzés nem tiszta útjaihoz, és ez a magatartás már a felelős kormányzati pozíciókban is megjelenik – olvasható a szövegben, amely így folytatódik: „Az olajüzletek kialakulásában a kormányzat gazdasági és szociálpolitikai intézkedései, a jogi szabályozásban megmutatkozó összhang hiánya, a bűnüldöző szervek többszöri átszervezésével kapcsolatosan kialakuló átmeneti működési zavarok, valamint ezen szervezetek szakmai állományának drasztikus leépülése, a különböző országos hatáskörű szervek és a rendeletalkotó főhatóságok közötti koordináció nem megfelelő volta egyaránt szerepet játszik.” Leírja azt is, hogy az olajüzletek kialakulásának hajtóereje a HTO– dízelolaj árkülönbsége. A tervezet szerint az olajüzletekben többek között részt vettek a vám- és pénzügyőrség, a határőrség, a bűnüldöző szervek, az ügyeket minden bizonynyal ismerő titkosszolgálatok és hírszervezetek egyes tagjai, az APEH, a MÁV, az olajminőséget bevizsgáló intézmények, az olajtársaságok egyes alkalmazottai, valamint politikai pártok tagjai és tisztségviselői. A dokumentum szerint nem mondható, hogy a jogalkalmazók és a rendvédelmi szervek nem észlelték időben a kérdés súlyát, mégis évekig nem létezett olajprobléma.A meghallgatások eredményeként a tervezet megállapítja: a közigazgatás és a feketegazdaság szereplői között előforduló összefonódások a bűnüldöző hatóságok előtt ismertek. Az ismertté vált jogsértő cselekmények bizonyíthatósága esetén a nyomozó hatóságok ugyan felléptek, de megállapítható, hogy vannak arra utaló jelek, amelyek szerint egyes bűncselekmények elkövetői több esetben sikeresen találtak kapcsolatot a közigazgatásban döntéshozói tisztséget betöltő személyekkel. Az olajtérkép kapcsán a tervezet bírálja a legfőbb ügyészt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.