Folytatódott a Funk-per

2001. 01. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az őrizetbevétele során elszenvedett durva bánásmód, illetve a személyét érintő nyilvános rendőrségi bejelentések miatt egymillió forintos kártérítést és annak kamatait kéri Funk Sándor a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK) abban a perben, amelyet részben személyiségi jogok megsértése, részben pedig államigazgatási jogkörben okozott kár miatt indított az addiktológus főorvos. A per tegnapi, második tárgyalásán a Fővárosi Bíróság az ügy tanúit hallgatta meg.Tegnap a tárgyaláson Nehéz-Posony István, az addiktológus jogi képviselője kérésére olyan videofelvételeket mutattak be, amelyeken Berta Attila egykori budapesti rendőrfőkapitány nyilatkozott a Funk-ügyről. Az ügyvéd szerint Berta egyértelműen megsértette védence személyiségi jogait, hiszen tényként közölt olyan adatokat, amelyeket a nyomozás nem igazolt. Nehéz-Posony azt is a bíróság figyelmébe ajánlotta, hogy a főkapitány nyilatkozataiban nem biztosította az anonimitást az addiktológusnak – tehát nem követte az ártatlanság vélelmének elvét –, és nem úgy kezelte az ügyet, mint bármely más állampolgár esetében.A rendőr, aki részt vett az addiktológus lakásán és munkahelyén lefolytatott házkutatásban, valamint egyike volt azoknak, akik a gyanúsítottat elfogták, a tegnapi tanúmeghallgatáson nem emlékezett arra, melyik helyszínen és milyen konkrét okból bilincselték meg Funk Sándor főorvost 1997-ben. Jáger István, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vizsgálója szerint a bilincs használatáról mindig az intézkedő rendőr dönt, ha a gyanúsított támadásától, szökésétől vagy önpusztító magatartásától kell tartani, ám ő csak arra emlékszik, hogy Funk Sándor megjegyzéseket tett.Funk Sándor lapunknak nyilatkozva elmondta: azért is perli a BRFK-t, mert az ügy miatt két másodállását is elveszítette. Egészségi állapota azóta sokat javult, augusztusi kezelése óta pedig jól érzi magát. A tanúk között szerepeltdr. Veér András, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főigazgatója is, ám más irányú elfoglaltsága miatt nem jelent meg a tárgyaláson. Funk Sándor elmondta, hogy azért idézték meg Veér főigazgatót, mert a kirobbant botrány után kórházba került, s őt jelölte meg pszichiátriai kezelőorvosának. Így a főigazgatónak tudomása van arról, milyen állapotban volt Funk Sándor a rendőri intézkedések után. Funk szerint a törvényeket a rendőröknek is be kell tartaniuk.Mint ismert, a főorvos ellen a rendőrség 1997-ben kábítószerrel való visszaélés, valamint vesztegetés és vesztegetési kísérlet bűntettének gyanúja miatt indított eljárást. Az V., VIII., XIII. kerületi ügyészség 1998 szeptemberében megszüntette a nyomozást. Az ügy előzményei 1997 szeptemberére nyúlnak vissza, amikor a rendőrség több heroinkereskedőt fogott el. Egyikük azt állította: Depridol nevű kábítószerpótló tablettát vásárolt az orvostól. Funk Sándort ezután lakásáról hátrabilincselt kézzel vitték el. Az ügy tárgyalása február 27-én tanúmeghallgatásokkal folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.