Forradalmi sajtó

Ferch Magda
2001. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új műfajt talált fel Martin József, amikor arra vállalkozott, hogy az 1848–49-es magyar nyelvű sajtóban tallózva a korabeli „friss hírek” történetét írja meg. Olyan tükröt tart ez a kis kötet az olvasó elé, amelyben nyomon követhetők a század nagy történelmi fordulópontja, a magyar nemzetállam megszületése mellett a korabeli hétköznapok apró eseményei is. A szerző valóságos kincsesbányára lelt az Országos Széchényi Könyvtárban. „Változatos, nyelvileg leleményes, a külföld dolgaiban is roppant járatos” szerkesztőelődök – köztük Jókai, Kossuth, Táncsics – munkáját kísérte figyelemmel. Maga is elámult azon, amint az előszóban írja, hogy amikor nem volt sem telefon, sem fax vagy telex, „kíváncsiságuk a világ megismerésére néha talán nagyobb volt, mint a mienk manapság, amikor szinte az egész világ besurran szobánkba, képernyőinkre”.Nyomon követhetjük az 1848-ra teljes fegyverzetben készen álló sajtóból a forradalom dicsőséges napjait és a szabadságharcba átforduló kétségbeesett küzdelmet. Megtudhatjuk, „hogy az egyes szerkesztők hogyan hajladoztak a politikai széljárással, vagy milyen igazságtalanul bánt el az egyik radikális lap – szakmánk nem nagy dicsőségére – a még közlekedési posztot betöltő Széchenyivel”, és rendkívül tanulságos adalékokkal ismerkedhetünk meg a „Görgey-kérdést” illetően. Olvashatunk arról, hogyan zörrent össze Petőfi és Jókai, mit játszottak a színházak, mit árultak a boltok, milyen hirdetésekkel csalogatták a vevőket, vállalkozókat.Martin József a forradalom 150. évfordulójára kezdte írni a Magyar Nemzet hasábjain élvezetes cikksorozatát azzal a szándékkal, hogy a „hivatalos” megemlékezések hangját kerülve valami mást, újat nyújtson a publikumnak. A sorozat első darabja 1998. március 11-én jelent meg, az 59. 1999. június 18-án, majd a szerző arra kényszerült, hogy megváljon a laptól. Ezt követően a Népszava Szép Szó című melléklete fogadta be a cikkeket, szám szerint még tizenötöt. Hogy ez a legszélesebb olvasóközönség érdeklődésére számot tartó anyag „az egykori hétköznapok, a bátrak és a gyávak, hősök és köpenyegforgatók, politikusok és kávéházi szolgák, nemzeti történelmünk e kivételesen fénylő korszakának” világáról könyv formában is megjelenhetett, azt Nemeskürty István tette lehetővé. Az általa vezetett Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal vállalta a kiadás költségeit.(Martin József: 1848. Március idusától az aradi Golgotáig. Hungarovox Kiadó, Budapest, 2000. Ára: 990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.