Hazai bűnözés és bűnüldözés

2001. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját munkáját értékelte a Legfőbb Ügyészség gyorsjelentésben, amelyben a rendőrséggel közös bűnügyi és bűnüldözési statisztikát is készített. Ezekből megállapítható: a tavalyi év első fél évéhez képest az ügyészségeknek kevesebb munkájuk akadt, míg a rendőrségnek néhány bűncselekménnyel kapcsolatban erősítésre lenne szüksége.A Legfőbb Ügyészség 2001 első fél évéről elkészült, országos statisztikai adatokat tartalmazó gyorsjelentése szerint az ügyészek a bíróság előtti váderedményessége 96,5 százalékos volt, ami nem jelentősen bár, de magasabb az előző évinél. A nyomozáselrendelések száma 1654 volt, azaz 2,8 százalékkal kevesebb, mint 2000 első fél évében. Az ügyészi nyomozó hatóságok 8,3 százalékkal kevesebb nyomozást fejeztek be, mint a tavalyi első fél évben. A feljelentések száma 15,6 százalékkal volt több, mint tavaly, amelyek kevesebb mint felében rendeltek el azonnal nyomozást. Az ügyészség által előterjesztett előzetes letartóztatásba helyezések közül 92,7 százaléknyinak adott helyt a bíróság. Ez néhány százalékkal több az előző évinél. Az előzetes letartóztatáskor leggyakrabban alkalmazott időtartam egy-három hónap.A BM Központi Hivatala által, a bűnözés és bűnüldözés 2001 első félévi alakulásáról elkészített jelentés szerint a közlekedési, a házasság, család, ifjúság elleni bűncselekmények, a közútibaleset-okozások és az ittas járművezetés száma csökkent 2000 első fél évéhez képest. Ám a közélet tisztasága elleni bűncselekmények, vesztegetések, személy elleni bűncselekmények, emberölési kísérletek, erőszakos közösülések száma igencsak megugrott a tavaly vizsgált hasonló időszakhoz képest. Az összes ismertté vált bűncselekmények 68,9 százaléka vagyon elleni bűncselekmény volt. Ezzel az elkövetők 51,5 milliárd forint kárt okoztak, s ez 18 százalékkal több a tavaly mérthez képest. Az összesített ügyészségi és rendőrségi adatok szerint az ismertté vált bűncselekmények számának rangsorolásában Budapesté az első hely, a második Pest megye, a harmadik Borsod megye. A legkevesebb ismertté vált bűncselekményt Nógrád megyében regisztrálták. Nyomozási eredményességben Baranya megye vezet, mögötte Borsod és Győr-Moson-Sopron megye található, míg a legroszszabb mutatója Budapestnek van. Az ügyészségi statisztikusok a külföldi bűnelkövetők számának alakulását is megvizsgálták: a legtöbb külföldi Budapesten, Pest megyében és Hajdú-Bihar megyében ütközött a törvénnyel, a legkevésbé Nógrád megyében jellemző a külföldi bűnelkövetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.