Újjáéledő múlt a skanzenben

Tar Zsuzsanna
2001. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye változatos és sokszínű népi építezését mutatja be az 1979-ben megnyílt Sóstói Múzeumfalu egy falu szerkezetébe összefoglalva. A 7,5 hektáros területen már nagyobbrészt elkészült öt néprajzi tájegység együttese. Legnagyobb terjedelmű közülük a Nyírség, amelynek építészete leginkább az alföldire hasonlít. Három porta őrzi a táj déli, középső és északi részének épülettípusait, míg egy a Nyíregyháza környéki szlovákok (tirpákok) jellegzetes tanyatípusait mutatja be.Szatmár és Bereg területének legnagyobb részét erdők, ligetek borították be a XVIII. század végéig. A táj épületei nagyrészt favázasak, de igen sok a teljesen deszkából készült gazdasági építmény is. A hegyvidéki építkezés hatásaként magas, meredek hajlásszögű tetőkkel készített épületekkel is találkozhatunk ezen a vidéken. A múzeumban három szatmári és egy beregi porta a társadalmi rétegződés szerinti építkezést is bemutatja.A Rétköz mocsarakkal, tavakkal borított felszíne főleg a halászatnak és a vadászatnak kedvezett, ami az építkezésben is tükröződött, hatalmas istállók szolgáltak az állatok téli szálláshelyéül. A két rétközi porta egyike a módosabb, másika pedig a szegényebb emberek építkezését reprezentálja. A közösségi épületek az Észak-Tiszántúlra jellemző, orsós faluközpontban sorakoznak. A tér közepén látható a templom és harangtorony, míg az iskola, a bolt és a kocsma a déli, a tűzoltószertár az északi íven helyezkedik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.