A nyolcvankét éves korában, négy évvel ezelőtt autóbalesetben elhunyt Vasek Polák 1949-ben emigrált Csehországból az Újvilágba. A második világháború idején tagja volt a földalatti cseh antifasiszta mozgalomnak, 1945-ben meg is sebesült. Az új rezsimmel sem sikerült megbékélnie, menekülése is kényszerből történt, hiszen a politikai rendőrség kopogtatott a motorbicikli-javító műhely kapuján, amikor a hátsó ajtón át sikerült távoznia. Gyalogosan menekült át Németországba. New Yorkban a Ford-gyárban dolgozott szerelőként, majd német autók értékesítésébe kezdett. Miután amerikai állampolgárságot kapott, a feleségét és két gyermekét is megpróbálta kimenekíteni a kommunista világból, ám terve kudarcot vallott: csak az 1968-as prágai tavaszt követően sikerült a családegyesítés. Feleségével való kapcsolata megsínylette a hidegháborús éveket, elváltak. 1980-ban újranősült, ám Anna Maria Littlejohn pár év múlva meghalt mellrákban.
Az egykori cseh emigráns időközben európai autók javítására szakosodott, szerelőműhelyt nyitott, majd pár évnyi jövedelmét befektetve ötvenezer dollárból exkluzív Porsche-szalont létesített. Az üzlet annyira bevált (később más európai luxusautókat is árulni kezdett), hogy 1990. évi bevételét ötvenmillió dollárra becsülték. Eközben szenvedélyes autóversenyző lett, és haláláig gyűjtötte a méregdrága versenyautókat. A Porsche márka iránti ragaszkodásáról több tucat honlap ad hírt a világhálón.
Vagyonából sokat áldozott karitatív célokra: 1,2 millió dollárral Kaliforniában megalakította a Vasek és Maria Polák Rákdiagnosztikai Központot, s a kommunizmus bukása után Kelet-Európában is sok pénzt fordított a betegség leküzdésére. 1995-ben kapcsolatba került a The Found of American Studiesszal (ez több mint harminc éve foglalkozik vezetésre alkalmas fiatalok képzésével), amely szervezet 1993-ban Csehországban intézetet hozott létre közép- és kelet-európai diákoknak, hogy az amerikai politikai, gazdasági és kulturális élet szereplőivel intenzív eszmecserét folytathassanak. Mivel Polák sokat szenvedett a kommunista Csehszlovákia politikájától, fontosnak tartotta, hogy a nyolcvanas évek végén ne akadjon el az a folyamat, amely felszabadítja a kontinens keleti felét, és „visszavezeti Európába”. A karitatív tevékenység nem szakadt meg Polák halálával: luxusautókat forgalmazó üzleteinek jövedelméből egy részt ma is a feleségével közösen létrehozott alapítvány számlájára utalnak.
Mint Eric Person, az alapítvány képviselője lapunknak elmondta, a szervezet minden évben annak a kelet-közép-európai vezetőnek adja a kitüntetést, aki legtöbbet tesz a gazdasági rendszer átalakításáért és a politikai kultúra fejlesztéséért. Dzurinda esetében a Meciar-féle Szlovákiával való szakítás volt az az érdem, amely alapján megkaphatta a kitüntetést. Orbán Viktor a rendszerváltozás felgyorsítása, a szabad gazdasági rendszer továbbfejlesztése, valamint az uniós csatlakozás előrehaladásában szerzett jelentős érdemei okán részesül a megtisztelő kitüntetésben.
Moszkvától Brooklynig – Gyemin és az NBA geopolitikai próbatétele
