Államtitok lett Papa ügye

A hivatali visszaéléssel és vesztegetéssel gyanúsított Sándor István nyugalmazott rendőr alezredes, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság (KBI) volt főnyomozója, azaz Papa aktáit nyolcvanöt évre titkosította a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának (RSZVSZ) vezetője és az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója. Azt azonban nem tudni, hogy miért zárolták a dossziékat.

2001. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozást már hónapokkal ezelőtt befejezték, s az iratismertetést is megtartották még tavasszal. Ezek után az ügyészség pótlólagos iratismertetésre hívta be a gyanúsítottat és ügyvédjét, amikor felajánlották nekik: belenézhetnek azokba az aktákba, amelyek az előző iratismertetés óta összegyűltek, de csak akkor, ha aláírnak egy titoktartási nyilatkozatot. Hegedűs László, a nyugalmazott rendőr ügyvédje ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta: védence egyetlen fegyvere a nyilvánosság, így ha aláírták volna a nyilatkozatot, az ügyben többé nem szólalhattak volna meg. Az ügyvéd egyébként nem érti, mi az ügyben az államtitok a különösen védett tanúk vallomásain kívül. Ráadásul a tárgyaláson úgyis elé tárják a dosszié tartalmát, így értelme sem lett volna az aláírásnak.
Lapunk úgy tudja, az úgynevezett Pipás-dosszié miatt rendelték el a több emberöltőnyi időre szóló titkosítást. Ebben Papa állítólagos kábítószerügyletei szerepelnek. Hegedűs László azonban cáfolta lapunknak, hogy az eljárás során bármiféle kábítószerügyletről faggatták volna ügyfelét. Az ügyben egyébként még nem született vádirat, holott legkésőbb hatvan nap után el kell készíteni azt, ez azonban tavasz óta késik.
Mint ismeretes, Sándor István ellen az RSZVSZ 1999 őszén tett feljelentést, mert az alapos gyanú szerint a budapesti alvilág egyik kedvelt helyén, a Hallo bár előtt egy ismeretlentől pénzt fogadott el azért, hogy eltussolja egy előzetes letartóztatásban lévő személy ügyét. De azt is a terhére róják, hogy az egyik megyében beleavatkozott egy folyamatban lévő ügybe, az egyik bűnöző-informátora érdekében. 2000. október 29-én vette őrizetbe az ügyészség.
A volt nyomozót az olajügyek kapcsán is kihallgatta a parlamenti olajbizottság, mivel korábbi felderítői tevékenysége során az „olajos” alvilágból többször szerzett információkat.
A Sándor letartóztatását megalapozó feljelentés az 1997. augusztus 13-án Veszprém közelében felrobbantott Molnár Péter vállalkozóval is kapcsolatos. Ő korábban elszámolási vitába keveredett a budapesti Pálocska Jánossal, akiről úgy tudni, hogy az ukrán – a bombagyáros Clodo perében is szereplő – Leonid Sztecura köreihez tartozott. Hegedűs László szerint azonban az ez ügyben kihallgatott tanúk egyike sem vallott Papára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.