Elkészült a vádirat Papa ellen

A Fővárosi Főügyészség benyújtotta a vádiratot Sándor István, azaz Papa és öt társa ügyében a Fővárosi Bíróságra – közölte lapunkkal Borbély Zoltán, az ügyészség szóvivője. Sándor tegnap az adatvédelmi biztosnál kezdeményezte, hogy szüntessék meg az ellene folyó büntetőeljárás iratainak 85 évre szóló titkosítását.

2001. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori KBI-s főnyomozót és társait kétrendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által, egy esetben pedig kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntettével, folytatólagosan elkövetett hivatali visszaélés bűntettével és hamis tanúzásra való felbujtással vádolják. Papa vádlott-társai, Cs. Imre, P. János, A. M. Ali, K. László és B. Róbert szerepe összefügg a vádirat által megfogalmazott bűncselekményekkel. A másodrendű Cs. Imrét az ügyészség még szolgálati titoksértés bűntettével és hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítással is vádolja. A hivatali visszaélés vádpontja egy rablási és egy emberölési ügyhöz kapcsolódik. A vádirat szerint Sándor István közreműködött abban, hogy a bűncselekmények felderítésében eljáró hatóságok elől – jelen ügyben szereplő – a vádlott-társára nézve terhelő bizonyítékokat visszatartotta, így jogtalan előnyt biztosított számára. A vesztegetés vádját két esetben látta bizonyítottnak az ügyészség. Az egyik alkalommal Sándor István vádlott-társával két közös céget alapított, de lánya nevét használta föl. A cég nemigen prosperált, ám Sándor 300 ezer forintot kapott azért, hogy a cégek alapítási költségeit kifizesse. Egyszer pedig azért vett át 500 ezer forintot, hogy intézkedjék: a rendőrség ne vegyen őrizetbe egy súlyos bűnt elkövető személyt.
A hamis tanúzásra való felbujtás bűntette egy adócsaláshoz köthető. Az ORFK KBI-hez Sándor bizonyítékként akart terhelő iratokat eljuttatni, előre megrendezett forgatókönyv szerint. K. László ötödrendű vádlott segítségével rávette B. Róbert hatodrendű vádlottat, hogy mondja azt a nyomozóknak, a terhelő iratokat a gyanúsítottaktól kapta, ám a szembesítés során kiderült: a hamis tanúzásra Sándor István vette rá. A Sándor István terhére rótt bűncselekmények maximális büntetési tétele 12 év. Az ügy bonyolultsága miatt az ügyészség nem a helyi, hanem a Fővárosi Bíróságra utalta az ügyet.
Az ügy titkosítása miatt Sándor és ügyvédje, Hegedűs László az adatvédelmi biztoshoz fordult, hogy oldják fel a titkosítást. Ezzel kapcsolatban elmondta: nem történt bűncselekmény, és az államtitokká nyilvánítás feltételei sem állnak fenn, így azt kérik az adatvédelmi biztostól, szüntesse meg a titkosítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.