Pénz- és értékpapír-hamisítás bűntettének gyanúja miatt folyik jelenleg nyomozás az amerikai– magyar rendőri együttműködésnek köszönhetően augusztus elején Budapesten, a Hotel Duna Intercontinentalban előzetes letartóztatott H. Pál orosz, B. Alexander német és K. Attila magyar állampolgár ellen. Az adatok szerint a banda 300 millió dollár (82,5 milliárd forint) névértékű amerikai kincstárjegy felhasználásában működött közre. A lefoglalt, feliratuk szerint 1934-ben Ohióban kibocsátott papírok információink szerint az eredetiek másolatai voltak. Más hasonló dokumentumokkal együtt ezekkel akarták a gyanúsítottak igazolni: birtokukban van az óriási összegű értékpapír.
Az FBI értesülést kapott, hogy ilyen papírok fedezetére 10 millió dollár hitelt akartak készpénzben – eredetileg Amerikában – felvenni. Az FBI beépült munkatársának közreműködéséért a pénz felét ajánlották fel, s el is faxolták neki az értékpapír másolatát. Ezek bemutatásakor az Intercontinental egyik tárgyalójában tartóztatták le a résztvevőket, majd három nappal később, augusztus 10-én K. Attilát, aki az értékpapírok banki felhasználását készítette elő több magyarországi pénzintézetnél.
K. Attiláról úgy tudjuk: a nyolcvanas években a Nemzetbiztonsági Hivatalnál, a gazdaságvédelmi osztályon dolgozott. Munkája során igen kiterjedt üzleti ismeretsége alakult ki a kilencvenes évekre, és a fővárosi brókerkörökben is igen jártas lett. Később, a dokumentumok szerint egy horvát takarékszövetkezet, a DOMIN SKS magyarországi leányvállalata vezérigazgatójának adta ki magát. Különféle letéti szerződéseket kötött a „bank” nevében, melyekkel hitelekért kopogtatott pénzintézeteknél, magánszemélyeknél. Ám a dokumentumon feltüntetett horvát címen nem létezik telefonszám, a budapestin pedig egy szálloda utcai frontján működő internetkávézó van.
K. Attila fiktív pénzintézetének, a DOMIN SKS-nek betéteket, letéteket, váltókat gyűjtött azzal a céllal, hogy azokat fedezetként felhasználva pénzintézetektől, magánszemélyektől hitelhez jusson. A lapunk birtokában lévő iratok szerint K. Attila egy szlovákiai vállalkozó, K. Zoltán ötmillió dolláros hitelhez juttatásához ugyanilyen értékben váltót fogadott el a gyanútlan cégtulajdonostól. A megegyezés szerint K. Zoltán cége, az EKODAT ötmillió dolláros váltót helyez letétbe a DOMIN-nál, hogy az hozzásegítse az export-import tevékenységéhez, valamint az EU-ból származó termékek vásárlásához szükséges ötmillió dolláros hitelhez. K. Attila a szlovákot el is vitte „bankfiókjába”, a budapesti Rákóczi úton található internetkávézóba, ahol K. Zoltán azt látta, hogy nagy munka folyik, tele van a helyiség számítógéppel, így meg is kötötték a letéti szerződést. A dokumentumban a felek rögzítették, hogy az EKODAT öt évre elhelyezi a DOMIN-nál az ötmillió dolláros váltót, s ha összejön az üzlet, beváltják valamelyik bankban. A DOMIN részesedése az ötmillió dolláros hitelből közel 660 ezer dollár, de mielőtt a „bank” hozzálátott volna a hitelügyintézéshez, 4200 dollárt elkért alapköltségekre, amit a szlovák ki is fizetett. A helyesírási hibáktól hemzsegő okirat megnevezi a DOMIN bank ügyintézőit, akik információink szerint az internetkávézó alkalmazottai. A szerződésben a DOMIN megnevez egy úgynevezett levelezőbankot is, amely egy ilyen tranzakciónál arra szolgál, hogy egy nagyobb bank a kisebb – jelen esetben a DOMIN – mögé áll, hogy így biztosítsa fizetőképességét. A szerződésben a „nagyobb bank” egy bizonyos Chapel Ministries Bank Rt., amelynek székhelye a szerződés szövege szerint a budapesti Ördögmalom utcában van. Azonban a DOMIN és a Chapel Ministries Bank közötti együttműködési szerződésen szereplő pecséten már Hengermalom utca szerepel. Persze egyik cím sem valós. Az egyik a Chapel Ministries Bank nevében eljáró személy lakásának címe, a másik pedig egy bérház, ahol banknak nyoma sincs.
A hitelügyletre természetesen nem került sor, mert K. Attilát letartóztatták, így a váltót információink szerint a rendőrség lefoglalta, a 4200 dollárt pedig a gyanúsított felhasználta. Ezek alapján K. Attilát engedély nélküli pénzintézeti tevékenységgel és csalással is meggyanúsíthatják. Értesüléseink szerint K. Attilának ez az ügylete csak egy volt a megannyi visszaélésből. Az ügyben újabb gyanúsítások és letartóztatások várhatók.
Megkérdeztük Magyar Péter képviselőjelöltjét, mit szól ahhoz, hogy főnöke gyalázta?