Keresztdöntésért közmunka

Rongálás vétségében találta bűnösnek első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság tegnap azt az öt budapesti volt gimnazistát, köztük két fiatalkorút, akik tavaly november 1-jén ledöntötték a Regnum Marianum fogadalmi templom helyén álló fakereszt emlékművet. Az ítélet előtt még meghallgatták az ötödrendű N. Dánielt. A fiatalember elmondta, hogy amikor kijöttek az előzetes letartóztatásból, tettestársa úgy értékelte a helyzetet: „Ez igen, most már férfiak vagyunk!”

2001. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy fiatalembert 20, egyet – a negyedrendű vádlottat – pedig 12 napi közérdekű munkabüntetésre ítélt a bíróság, amelyet könnyű fizikai munkakörben kötelesek letölteni. Az ügyész az elsőrendű vádlott esetében garázdaság és önkényuralmi jelkép használatában való bűnösség kimondásáért, a többi vádlott esetében pedig súlyosbításért, míg a védők a büntetés enyhítéséért, illetve felmentésért fellebbeztek.
N. Dániel kihallgatásakor elmondta: a „keresztelés” L. Gábor Sándor ötlete volt, mert nem tetszett neki a kereszt. Egyéb motivációra a fiatal nem emlékezett.
A perbeszédekben az ügyész kiemelte: semmilyen vallási csoport jelképét nem lehet megrongálni Magyarországon. A fiatalok tette kihívóan közösségellenes volt, mert egy vallási csoport szimbólumát távolították el, megsértve ezzel a keresztény hívőket. Az ügyész szerint a fiatalkorú J. Dávid esetében, aki az emlékmű talapzatára rajzolt egy ötágú vörös csillagot és a Budapesti Felszabadítási Front feliratot, tiltott önkényuralmi jelkép használatának vétségét is megvalósította. Az ügyész az elsőrendű J. Dávidnak és a másodrendű P. Krisztiánnak főbüntetésül próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetést, míg a harmadrendű L. Gábor Sándor, a negyedrendű Z. Ádám és az ötödrendű N. Dániel esetében pedig próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést javasolt.
A védők úgy vélték: a fiúk tettének csekély társadalmi súlya volt, az inkább valamiféle bátorságpróbának, lázadásnak minősíthető. A bíróság ítéletében kiemelte: egyházi és vallási jelképek nem élveznek büntetőjogi védelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.