Közoktatási csalássorozat

A Fővárosi Főügyészség a mai napon nyújtja be az OK-TAT-ügyként elhíresült csalássorozat vádiratát a Fővárosi Bíróságra – mondta lapunknak Borbély Zoltán, az ügyészség szóvivője. A tizenkét vádlott ellen hat vádpontban és csaknem 180 millió forint meg nem térült kár miatt folyó ügy a Horn–Kuncze-kormány oktatási kabinetében történt visszaélésekre derített fényt.

2001. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint a másodrendű vádlott D. Csaba és a harmadrendű vádlott Sz. Csaba elhatározta, hogy a Művelődési és Közoktatási Minisztérium közoktatási célok megvalósítására 1995-ben rendelkezésre álló keretösszeg egy részét jogtalanul megszerzi. A vádlottak hamis alvállalkozói számlákat nyújtottak be azért, hogy azt a látszatot keltsék: az elvállalt feladatokat elvégezték. Bevonták ismerőseiket is, köztük a minisztérium tisztségviselőit.
Ezen ismeretségek révén jutottak hozzá több szakanyaghoz, s a pályázatok kedvező elbírálását is ennek köszönhették. A minisztériumi tisztségviselők szándékosan megsértették munkaköri kötelességüket, valamint jogszabályokat és belső szabályokat. Nemegyszer teljesítés előtt kifizették a pályázati pénzeket, és a pályázati kiírások sem feleltek meg a közbeszerzési törvény előírásainak.
A vádlottakat többnyire különösen nagy kárt okozó csalás, valamint folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével vádolják. Ezenkívül a másodrendű vádlottat, D. Csabát még hivatali vesztegetéssel, lőszerrel való visszaéléssel. A kilencedrendű vádlottat, dr. M. Ottó Ernőt hivatali visszaélésben is bűnösnek találták az ügyészek. Az Oktatási Minisztérium kérte a kár megtérítését.
***
Háttér
Megbízta a Fodor Gábor (SZDSZ) vezette Művelődési és Közoktatási Minisztérium (MKM) 1995. december 3-án az Országos Közoktatási Intézetet (OKI), hogy szaktanárok továbbképzésének megszervezésére írjon ki pályázatot. Az OKI a felhívást 1995. december 21-én csak a Magyar Televízió Képújságjában tette közzé. Három cég jelentkezett, mögöttük sajtóhíradások szerint szintén az az OK-TAT Kft. állt, amelyet 1996. január 3-án értesítettek a pályázat elnyeréséről. Az OK-TAT abban az időpontban sem aláírt társasági szerződéssel, sem a cégbejegyzésre irányuló kérelemmel nem rendelkezett. Január 24-én az OKI és a kft. megbízási szerződést kötött. Szabó Tamás, az MKM akkori gazdasági helyettes államtitkára az OKI kérésére az OK-TAT Kft.-nek a 297 835 000 forintot közvetlenül és egy öszszegben továbbképzési támogatás címén átutalta. Honti Mária, az akkor már Magyar Bálint (SZDSZ) által vezetett MKM államtitkára 1996 októberében eljárást kezdeményezett az ügyben, a rendőrség decemberben rendelte el a nyomozást. A minisztérium illetékes főosztályvezetőjét és az OKI főigazgatóját elbocsátották. Több érintettet előzetes letartóztatásba helyeztek, a két fő gyanúsított azonban a felelősségre vonás elől elmenekült. Egyiküket, Damenija Csabát 1998. augusztus 17-én az Interpol segítségével fogták el Grúziában, majd hazahozatala után előzetes letartóztatásba helyezték. Bűntársa, Sághegyi Imre 1999 áprilisában Magyarországon került rendőrkézre, majd előzetes letartóztatásba. (H. J.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.