A vádirat szerint a másodrendű vádlott D. Csaba és a harmadrendű vádlott Sz. Csaba elhatározta, hogy a Művelődési és Közoktatási Minisztérium közoktatási célok megvalósítására 1995-ben rendelkezésre álló keretösszeg egy részét jogtalanul megszerzi. A vádlottak hamis alvállalkozói számlákat nyújtottak be azért, hogy azt a látszatot keltsék: az elvállalt feladatokat elvégezték. Bevonták ismerőseiket is, köztük a minisztérium tisztségviselőit.
Ezen ismeretségek révén jutottak hozzá több szakanyaghoz, s a pályázatok kedvező elbírálását is ennek köszönhették. A minisztériumi tisztségviselők szándékosan megsértették munkaköri kötelességüket, valamint jogszabályokat és belső szabályokat. Nemegyszer teljesítés előtt kifizették a pályázati pénzeket, és a pályázati kiírások sem feleltek meg a közbeszerzési törvény előírásainak.
A vádlottakat többnyire különösen nagy kárt okozó csalás, valamint folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével vádolják. Ezenkívül a másodrendű vádlottat, D. Csabát még hivatali vesztegetéssel, lőszerrel való visszaéléssel. A kilencedrendű vádlottat, dr. M. Ottó Ernőt hivatali visszaélésben is bűnösnek találták az ügyészek. Az Oktatási Minisztérium kérte a kár megtérítését.
***
Háttér
Megbízta a Fodor Gábor (SZDSZ) vezette Művelődési és Közoktatási Minisztérium (MKM) 1995. december 3-án az Országos Közoktatási Intézetet (OKI), hogy szaktanárok továbbképzésének megszervezésére írjon ki pályázatot. Az OKI a felhívást 1995. december 21-én csak a Magyar Televízió Képújságjában tette közzé. Három cég jelentkezett, mögöttük sajtóhíradások szerint szintén az az OK-TAT Kft. állt, amelyet 1996. január 3-án értesítettek a pályázat elnyeréséről. Az OK-TAT abban az időpontban sem aláírt társasági szerződéssel, sem a cégbejegyzésre irányuló kérelemmel nem rendelkezett. Január 24-én az OKI és a kft. megbízási szerződést kötött. Szabó Tamás, az MKM akkori gazdasági helyettes államtitkára az OKI kérésére az OK-TAT Kft.-nek a 297 835 000 forintot közvetlenül és egy öszszegben továbbképzési támogatás címén átutalta. Honti Mária, az akkor már Magyar Bálint (SZDSZ) által vezetett MKM államtitkára 1996 októberében eljárást kezdeményezett az ügyben, a rendőrség decemberben rendelte el a nyomozást. A minisztérium illetékes főosztályvezetőjét és az OKI főigazgatóját elbocsátották. Több érintettet előzetes letartóztatásba helyeztek, a két fő gyanúsított azonban a felelősségre vonás elől elmenekült. Egyiküket, Damenija Csabát 1998. augusztus 17-én az Interpol segítségével fogták el Grúziában, majd hazahozatala után előzetes letartóztatásba helyezték. Bűntársa, Sághegyi Imre 1999 áprilisában Magyarországon került rendőrkézre, majd előzetes letartóztatásba. (H. J.)
Nem szeretnénk, ha csak a liberális, baloldali hangok hallatszódnának