Elkészül október végére a Balaton tízéves turizmusfejlesztési programja, amely a gyógy- és egészségturizmus alapprogramban kiemelten támogatja a régió klimatikus adottságaival összefüggő fejlesztéseket, a szálloda- és panzióhálózat, ám mindenekelőtt a strandok szolgáltatásainak korszerűsítését – hangzott el tegnap Siófokon az Országimázs és turizmus című konferencia sajtótájékoztatóján.
Szalai Emese, a Magyar Turizmus Rt. balatoni regionális turisztikai projektirodájának igazgatója közölte: a balatoni strandokon zuhanyozósorok, gyermek- és termálvizes medencék, szaunák kialakítására jut pénz állami forrásból, s tekintettel a jól fizető vendégekre, legalább hat háromcsillagos szállodát négycsillagossá kell fejleszteni, továbbá az északi parton – vállalkozói tőke bevonásával – golfpályák építése is szükségessé válik. Lapunk kérdésére a projektiroda igazgatója elmondta: 2002-ben
4-6 milliárdos állami támogatással számolhat a balatoni üdülőkörzet. Ha ehhez hozzászámítjuk a privát és a társasági befektetői tőkét, akkor évenként 10-15 milliárdos, tíz év alatt – az infrastrukturális beruházásokon kívül – 120-130 milliárdos turisztikai beruházással gazdagodhat a régió.
A Balaton-felvidék több, jelenleg használaton kívüli patinás kastélyára is felújítás és a bérbeadást követően turisztikai célú hasznosítás vár. Biztató, hogy már nemcsak a nagy szállodák, hanem a kisebbek is berendezkedtek a konferenciaturizmusra – hangzott el a tájékoztatón.
Habár a Széchenyi-tervben is hangsúlyos szerepet kap a termál- és gyógyturizmus fejlesztése, érthetetlen, hogy a déli és az északi part települési önkormányzatai közül idén egy sem pályázott gyógyfürdőfejlesztésre. Bánki Erik, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottsága gyógy- és hévízturizmus albizottságának elnöke lapunknak elmondta: Hévíz, Zalakaros, Kehidakustány és Zalaegerszeg jelentős állami támogatásra számíthat gyógyfürdőfejlesztéshez, sajnálatos viszont, hogy a gyógyvízkinccsel rendelkező Balaton-parti önkormányzatok az idén nem számoltak ezzel a lehetőséggel. Hozzáfűzte: lehetséges, hogy még mindig a szezonális (csak a nyári) turizmus problémáival vannak elfoglalva.
Az Országimázs Központ siófoki turisztikai konferenciáján részt vevő csaknem háromszáz szakember tegnap délután Bóka Istvánnak, a Balaton Fejlesztési Tanács elnökének vitaindítója után fórumon vitatta meg a régió turizmusfejlesztésének legfőbb teendőit.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom